Doublemoon Arşivinden Bir Koleksiyonla Müziğin Köprüleri Yeniden Kuruluyor

Doublemoon Arşivinden Bir Koleksiyonla Müziğin Köprüleri Yeniden Kuruluyor

1998 yılında Pozitif tarafından kurulan ve müzik dünyasına yön veren projelere imza atan Doublemoon, daha önce yayınladığı kült 10 albümü yeniden müzikseverlerle buluşturuyor. Yakın müzik tarihinin mihenk taşı olan kataloğundan derlediği koleksiyonluk seçkide Mercan Dede, Taksim Trio, Burhan Öçal, Orient Expressions, Brooklyn Funk Essentials ve Hüsnü Şenlendirici’nin uzunçalarlarının yanı sıra çeşitli sanatçıların yer aldığı iki karma albüm de bulunuyor.

Sınırlı sayıda üretilen plak versiyonları ile koleksiyonerlerin ilgisini uyandıracak albümler, her biri 180gr ve gatefold kapaklı olarak üretildi. Kültürler arasında bağ kuran bu seçki 24 Eylül itibarıyla müzik market, kitabevi ve plak dükkânlarında yer alacak.

Albümler Hakkında

Taksim Trio “Taksim Trio”

Klarnetçi Hüsnü Şenlendirici, bağlamacı İsmail Tunçbilek ve kanuncu Aytaç Doğan’ın oluşturduğu Taksim Trio, toplumlara, tarihlere, kültürlere mal olmuş eserleri kendi meşreplerince yorumluyor. Klasik Batı Müziği formlarını, doğulu duyguların eleğinden geçiren grup, farklı dünyaları buluşturan zarif sesleri kulaklarımıza ve ruhumuza taksim ediyor.

Mercan Dede “Su”

Mercan Dede’nin acemilikten çıraklığa geçişi olarak tanımladığı “SU”da Balkan ve Akdeniz ezgilerinden İran ve Hintli seslere uzanan geniş bir Doğu yelpazesi içinde kendini tekrar etmek yerine gittikçe artan bir yoğunlukla dinleyiciyi içine alan yepyeni bir ses serüvenine doğru yola çıkıyor.

Burhan Öçal & The Trakya All Stars “Kırklareli İl Sınırı”

Doğup büyüdüğü ve müzisyen olarak yetiştiği Kırklareli’ne 25 yıllık aradan sonra kariyerinin demirbaş çalışması olarak adlandırdığı ve geleneksel ile moderni buluşturduğu “Trakya All Stars” projesi için geri dönen Burhan Öçal, “Müziği onlardan öğrendim” dediği Roman müzisyenlere ve Trakya’nın müzik geleneğine olan vefa borcunu ödeme arzusuyla yöresel müzikleri özlerini bozmadan çağdaş bir anlayışla işleyerek kalıcı bir eser bırakıyor. Az bilinen ve nadir kayıt edilmiş müzikler kullanılan albüm, geleneksel sazları elektronika ile buluşturarak, yöresel müzikleri dünyaya taşıyor.

Brooklyn Funk Essentials “In the BuzzBag (feat. Laço Tayfa)”

New York’un önde gelen müzik gruplarından Brooklyn Funk Essentials’a, yeni albümleri ’In the BuzzBag’de Anadolu ve İstanbul funk’ıyla Laço Tayfa eşlik ediyor. Bu proje çerçevesinde Brooklyn Funk Essantials ve Laço Tayfa, İstanbul ve New York gibi farklı görünen ama aslında birbirine çok benzeyen iki büyük metropol ve aynı zamanda iki önemli müzik kültürü arasında mekik dokuyor. İki grup, iki farklı müzik kültürünün derinliklerini birlikte keşfedip, ortaya Brooklyn funk’ıyla çingene funk’ının, acid-jazz, funk-jazz, reggae ve dub’ın başarılı bir sentezini çıkartıyor.

Orient Expressions “Divan”

DJ Yakuza (Can Utkan), Cem Yıldız, Richard Hamer ve Murat Uncuoğlu’ndan oluşan Orient Expressions Orient Expressions, elektronik müziği ‘Doğu’ ile buluşturan yolda henüz keşfedilmemiş olana doğru ilerlemek için ilk adımlarını “Divan” da atıyor. Elektronik altyapıyı Türk folk müziği ve enstrümantal biçimlerle harmanlayan Orient Expressions, geleneksel vurmalı çalgılarla örülmüş çok sesli, ‘jazzy’ bir ton yakalıyor. Elektronik temeller üzerine kurulmuş albümlerinde kalıplaşmış ritmik formüller ve “sampling”lerinin dışına çıkarak Sabahat Akkiraz, Aynur Doğan, Adile Yadırgı gibi Türk etnik müziğinin öne çıkan isimlerini de işin içine katarak özgün bir “sound” yaratıyor.

Burhan Öçal & Jamaaladeen Tacuma “Groove Alla Turca (feat. Natacha Atlas)”

Türkiye’nin önde gelen perküsyon sanatçılarından Burhan Öçal, ’Groove Alla Turca’ için Amerika’nın bas gitar ustası Jamalaadeen Tacuma ve New York ve Philedelphia’nn tanınmış müzik ustaları Art Barton, Jack Walrath, Ben Schachter ve Darly Burge ile biraraya geliyor. Klasik Türk müziği, caz, funk, roman ve batı müziğinin çok renkli bir sentezi niteliğindeki albümünün dört parçasında gruba, olağanüstü sesiyle Natasha Atlas eşlik ediyor.

Hüsnü Şenlendirici & Laço Tayfa “Bergama Gaydası”

Laço Tafya, ilk olarak Amerikalı grup ’Brooklyn Funk Essantials’a ’In the Buzzbag’ albümünde eşlik etti ve ardından geleneksel türküleri topladıkları ilk albümü ’Bergama Gaydası’ ile Türk ve dünya müzik endüstrisine merhaba dedi. Albümde, zeybekten Azeri nağmelerine, roman havalarından İstanbul türkülerine çeşitlemelerin yer alıyor. Fidayda, Malatya, İzmir’in Kavakları, Çiftetelli, Harmandalı ve Onbeşli adlı şarkıların ise ünlü caz müzisyeni Butch Morris’in fikirleri ışığında yorumlandığı ’Bergama Gaydası’ geleneksel Türk müziğinin günümüze çok başarılı bir uyarlaması.

Hüsnü Şenlendirici “Hüsn-ü Klarnet”

Laço Tayfa’nın kurucusu, Türkiye’nin en önemli klarnet virtüözlerinden Hüsnü Şenlendirici’nin solo albümü “Hüsn-ü Klarnet”’te, anonim eserlerin ve sanatçının kendi bestesine de yer verdiği 11 parça yer alıyor. Zeybekten, oyun havasına, Türk Sanat Müziği’ne kadar farklı tatlar barındıran enstrümantal albümde Hüsnü Şenlendirici, “Tatlı Dillim”, “İstanbul İstanbul Olalı”, “Leylim Ley”, “Kumsalda” gibi bilinen parçalara usta klarnetiyle farklı bir yorum getiriyor.

“Crossing the Bridge / İstanbul Hatırası”

“Duvara Karşı” filmiyle “Altın Ayı” ödülü kazanarak büyük bir başarıya imza atan ünlü yönetmen Fatih Akın’ın 2005 yapımı filmi “İstanbul Hatırası/ Köprüyü Geçmek”in müziklerini içeren eşsiz bir albüm. Farklı alanlardan müzisyenlerin bir araya geldiği filmde deneysel Alman topluluk Einsturzende Neubauten’in usta basçısı Alexander Hacke’nin gözünden, elektronik müzikten hip hopa, arabeskten popa, rocka varana kadar şehrin müzikal çeşitliliği, Sezen Aksu, Müzeyyen Senar, Orhan Gencebay, Mercan Dede, Baba Zula, Replikas, Ceza’nın yanı sıra Nur Ceylan, Siyasiyaband gibi sokak müzisyenleri de dinleyicileri İstanbul’a götürüyor.

“Onno Tunç Şarkıları”

Onno Tunç şarkılarının yeniden düzenlenerek toplandığı Tribute albümü “Onno Tunç Şarkıları”’nda, Arto Tunç ve Sezen Aksu’nun özel desteği ile Sezen Aksu, Nilüfer, Ajda Pekkan, Nükhet Duru gibi Türk Pop müziğinin çok önemli vokalleri Onno Tunç şarkılarını yeniden yorumluyor. Şarkıların orijinal düzenlemelerine sadık kalınarak yapılan yeni düzenlemelerin yer aldığı albümde Şebnem Ferah, Aylin Aslım, Sertab Erener ve Levent Yüksel gibi isimlerde yer alıyor.

Doublemoon Arşivinden Bir Koleksiyonla Müziğin Köprüleri Yeniden Kuruluyor Grafikhaber.net

Bir cevap yazın