Dil Eğitiminde Güçlü Bir İngilizce Öğrenme Hedefi Belirlemek!

Dil Eğitiminde Güçlü Bir İngilizce Öğrenme Hedefi Belirlemek!

Eğitim sistemimiz içerisinde diploma notu çok parlak olmasına karşılık iki cümleyi bri araya getirip konuşamayan pek çok birey ile doludur. Bu alanda yapılan eksikler araştırılmakta ve giderilmesi adına farklı sistemler uygulanmaya çalışılmaktadır. Eğer İngilizce öğrenme gibi bir amacınız var ise öncelikle amacınızı belirlemeniz ve araçlarınızı aktif bir şekilde kullanmanız önerilmektedir. Yabancı dil eğitimi almaya karar verdiğiniz andan itibaren güçlü bir öğrenme hedefi belirlemeniz gereklidir. Bu iyi bir kariyer, yurt dışına seyahatlerde rahat anlaşma, turistlerle konuşma, internet araştırmalarında konuyu anlayabilme olabilir. Hedefinizi belirledikten sonra ise bir kurs programına dahil olarak işe başlamalısınız. İngilizceyi kendi kendinize kitaplardan okuyarak öğrenmeniz çok mümkün olmaz. Kararlı bir başlangıç sonrasında aldığınız kaliteli eğitimlere ek olarak pratik alanında kendinizi geliştirecek çeşitli malzemeler kullanmanız gereklidir. İngilizce telaffuz alanında farklılıkları ile eğitim alanında bireyleri zorlayan bir dildir. Bu nedenle alıştırmalar yapmaya okuma, dinleme, yazma ve konuşma başlıkları altında sırası ile birbirine geçiş yaparak devam ettirmeniz önemlidir. Bir süre sonra bu çalışmaların birbiri ile entegre olarak devam etmesi gerekecektir. İngilizceyi duyarak, görerek, yazarak en önemlisi de konuşarak öğrenmeye çalışmak aktif bir çalışma programını gerekli kılacaktır. Sıkı bir program olabilir, ancak sonucunda aktif bir şekilde İngilizce konuşmaya başlayabilirsiniz. Tüm bunların yanında İngilizce pratiklerinizi zevkli bir hobiye dönüştürmek amacı ile ilgi alanlarınıza uygun materyallere yönelebilirsiniz. Bunun için yabancı dergiler alabilir, ancak ilgi alanlarınızı baz alarak seçeceğiniz dergiler ile yapacağınız okumalar çok daha keyifli çalışmalar oluşturacaktır. Severek yaptığınız iş, daha verimli sonuçlar ortaya çıkarır.

İkinci olarak filmler izleyebilirsiniz. Özellikle bu yol İngilizce nasıl öğrenilir, konu başlığının en eğlenceli metotları arasında yer alır. Hem kelime telaffuzlarını kulak aşinalığı elde edebilirsiniz. Hem de tercüme alanında kelimeler tanıdık gelmeye başladıkça daha fazla mesafe kat edebilirsiniz. Bu alanda önerilen bir kısımda filmlerin Türkçe alt yazılı olmamasıdır. Bu şekilde filmleri izlemek size dil kullanımı alanında fayda sağlamaz. Yabancı dil eğitimlerinde deyimleri ve dile ait yerel kavramları keşfetmenin en iyi yolu film izlemek olacaktır. Şarkı sözleri takip edilebilir. Bu çalışmalar dil kullanımında yabancı dil ile düşünme sürecinin hızlanmasını sağlayacaktır. Bilinçsiz öğrenme de İngilizce eğitiminize olumlu katkılar sağlayacaktır. TV yayınlarını takip edebilirsiniz. Yayınlardan hiçbir şey anlamıyor olabilirsiniz. Ancak bir zaman sonra fark etmeden öğrenmeye başlayacaksınız. Kelime öğrenmek dil eğitimlerinde çok önemlidir. Bunun için çağrıştırma yöntemleri kullanmak öğrenme alanında kolaylık sağlayacaktır. Kelime öğrenirken aklınızda bir resim hayal edebilir, bu şekilde kelimelerin hafızanızda daha kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz. Bunun yerine görsel kelime kartları kullanarak ta çok daha pratik bir şekilde kelime öğrenebilirsiniz. İnsan zekasının yüzde 80’i görsel zekadan oluşmaktadır. Bu da hatırlamak adına kelimeleri aynı kartlarda renkler ve şekillerle birlikte kullanmak çok daha kalıcı bir şekilde kelime öğrenmenizi sağlayacaktır.

Bir dili öğrenmenin en iyi yolu yanlış yaparım, nasıl yaparım korkusuna kapılmadan konuşarak pratik yapmaktan geçer. Çat pat bile olsa konuşmaya çalışmak bu alanda özgüveninizin gelişmesini sağlayacaktır. Bu nedenle de giderek daha akıcı bir şekilde konuşabilirsiniz. Öğrendiğiniz dili unutmamak adına yazmakta çok önemli bir çalışmadır. Öğrendiklerinizi bu şekilde pekiştirebilirsiniz. Bunun için okuduğunuz bir kitabın özetini yazabilir, seyrettiğiniz bir filmi yorumlayabilirsiniz. Bu yazdıklarınızı bir öğretmene ya da iyi bilen birine göstererek yanlışlarınızı görmenizde çok önemlidir. Kitap okumakta dili öğrendikçe tercih edebileceğiniz bir alıştırma olacaktır. Bunun için kendi seviyenize uygun kitaplardan başlayabilirsiniz. Seviyeniz arttıkça farklı kitaplar okuyabilir ve okurken bilmediğiniz kelimelerin anlamlarını bulmak için sözlük kullanımına yer vermenizde önemlidir. Kelimelerin farklı cümle kalıpları içerisinde nasıl kullanıldığını görmek bu alanda çok önemlidir. Tüm bu yöntemlerin yanında dilin konuşulduğu ülkeye gitmek, kısa bir süre boyunca orda pratik yapmakta çok daha aktif bir pratik çalışması olacaktır. Çünkü yabancı dil ülkede konuşan ülkede işlerinizi yapmak adına o dilde konuşmak zorunda kalacaksınız. Mecburiyetleriniz sizi o dili öğrenmeye itecektir. Özellikle konuşmaya başladığınızda yabancıların sizi anladığını gördüğünüzde kendinize olan özgüveniniz artacak ve dile çok daha hakim bir şekilde konuşabileceksiniz. Hemen hemen herkesin bir İngilizce Macerası olur. Bu alanda başarıya ulaşmış insanların geçtiği kademeler hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz makaleler okumakta motivasyonunuzu artıracaktır. Başaran insanların sizin çektiğiniz sıkıntıları birebir yaşıyor olması, çalışmalarınızda aynı başarıyı elde edebileceğiniz hissini uyandırır. Bu şekilde dil eğitimlerinde başarı elde etmeniz mümkündür. Yaptığınız işi ciddiye alarak, yeterince zaman ayırdığınızda planlı ve programlı bir çalışma sistemi ile dili istediğiniz seviyede doğru bir şekilde konuşabilirsiniz.