Haberbizde.Net

Güncel Haber Son Dakika Haberler

Dihidrotestesteron (DHT) Hormonun Tüm Özellikleri

Dihidrotestesteron (DHT) Hormonun Tüm Özellikleri 1

Erkekler için önemli olan ve bir o kadar da sorun yaratan DHT hormonu hakkında bilinmesi gereken her şeyin yazının devamında saklı. Saç dökülmesi sebepleri arasında DHT hormonun etkisi nedir? Saç dökülmesi neden meydana gelir? DHT hormonu nedir? Çocuklarda saç dökülmesi sebeplerinden birisi bu hormon mudur? Bütün bunlar haberin devamında…

DHT Hormonu Nedir?

     DHT hormonu, erkeklerde prostat, testis ve de diğer dokularda bulunan testosteron aracılığıyla üretilen bir erkek cinsiyet hormonudur. Erkeklerde derin ses oluşumu, yüzde kılların çıkması ve kasların gelişmesi gibi erkek cinsiyet özellikleri olan bütün bunların geliştirilmesi ve korunması için gerekli olan bir hormondur. Bunların yanı sıra erkeklerde saç dökülmesi nedenleri arasında da sayılmaktadır. Testosteron hormonu, bir saç folikülünde bulunan ve yağ bezlerini de bünyesinde barındıran bir enzim sayesinde DHT hormonuna dönüşmektedir. Eğer genetik açıdan kellik baskınsa ya da kellik geni bir miktar da olsa kendini gösteriyorsa, DHT oluşturan saç fölikülleri reseptörlere bağlanır ve bununla birlikte büzülme meydana gelerek yeri saç oluşumunun önüne geçilmektedir. Bu uzun süreli bir süreçtir ve bazı etkenler ve yöntemler sayesinde bu büzülme önüne geçilir ve saç oluşumu da durmaz; yani saç dökülmesi nedenleri bilinerek bunların önüne geçilmiş olur. Bu tarz problemlerin önüne geçebilmek için oluşturulan ürünlerden birisi de Bioxcin forte şampuan, DHT hormonunun reseptöre bağlanmasını önlüyor ve saç dökülmesi, saç azalması problemlerinin önüne geçiyor. Bunu nasıl yapıyor derseniz de; erkeklik özelliklerin öne çıkmasından sorumlu hormonlardan birincil olan DHT hormonudur ve saç dökülmesi probleminin önüne geçebilmek için de DHT hormonunun aktifliğinin bloke edilmesi en iyi ve en kesin çözümdür.

DHT Hormonu Ne İşe Yarar ve Görevleri Nelerdir?

Saç dökülmesi sebepleri arasında sayılan ve hatta bebeklerde saç dökülmesi sebeplerinden de sayılabilen bu DHT hormonu, erkeklik hormonu olan testosteron hormonundan meydana gelmektedir. Aslında erkeklik hormonu denilse de kadınlarda da az miktarda bulunan bu hormon ile DHT meydana gelebilmekte ve saç dökülmesi bu nedenle her iki cinsiyette de görülebilmektedir. Özellikle ergenlik döneminde erkeklere etkisi artan bu hormon çocuklarda saç dökülmesi problemine de neden olabilmektedir. Şampuan markaları arasında en iyilerden olan Bioxcin tarafından üretilmiş olan Bioxcin forte şampuan ile saç dökülmesi problemlerinin önüne geçilebilmektedir; şampuan direkt olarak DHT hormonu üzerine etkinlik sağlamaktadır. DHT hormonu özelliklerine tekrar gelecek olursak;

  • Erkeklerde ses tonu ayarlamasına etki eder,
  • Kıllanma ve kas artışı sağlar,
  • Sperm üretimini hızlandırır ve testislerde büyüme, peniste büyüme etkisi yaratır,
  • Vücutta yağ depolanma değişiklikleri sağlar,
  • Yaş ilerlemesi ile erkeklerde doğurganlığın korunması, genel olarak kas kütlesinin korunmasını ve cinsel olarak da sağlıksal problemlerin oluşmasının önlenmesi vs. gibi önemli konularda yardımcı olmaktadır.

DHT Hormonu ve Saç Bağlantısı

Herkeste görülebilecek olan saç dökülmesi, genetik bir problemdir ve aile içinde de gerçekleştiği anlamı taşımaktadır. Örneğin anneniz de ya da babanızda bu tarzda bir problem varsa sizde de olabileceği anlamına gelebilmektedir. Vücudu kaplayan kıllar, deri altında foliküller içerisinde büyürler. Bu nedenle ne kadar keserseniz kesin kıl kökleri bu yuvada olacağından kıllar sürekli olarak uzama gösterir. DHT hormonu, bu folikül etrafını sarar, büzüşme sağlar ve kıl bu yuvadan çıkamaz. Yani anlaşılacağı üzere saç dökülmesi nedenleri arasında sayılan DHT hormonu kontrolü ile saç dökülmesi önüne geçilebilir. Çocuklarda saç dökülmesi ve bebeklerde saçdökülmesi problemlerinin de önüne geçebilmek adına, saç dökülmesi sebepleri arasında olan DHT hormonunu bloke hale getiren Bioxcin forte şampuan kullanılabilir ve dökülme problemi de böylece önlenmiş olur.