Posted By HaberBizde Posted On

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tarihinde sömürgecilik lekesi bulunmayan bir milletiz

Angola Ulusal Meclisi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Tarihinde sömürgecilik lekesi bulunmayan, kolonyalism utancı olmayan bir milletiz. Bunun yanında bir asır önce zaferle taçlandırdığı İstiklal Harbini dönemin emperyalist güçlerine karşı yürütmüş bir ülkeyiz. Bugün de dünya 5’ten büyüktür diyerek küresel sistemdeki adaletsizliklere karşı mücadele ediyoruz” dedi.

Ziyaretim, Türkiye’den Angola’ya Cumhurbaşkanı düzeyinde bir ilk olması sebebiyle tarihi bir nitelik taşıyor. Kısa süre önce Sayın Cumhurbaşkanı Lourenço’yu ve kıymetli heyetini yine bir ilki teşkil eden ziyareti çerçevesinde Türkiyede misafir ettik.

* Son 3 ay içinde gerçekleşen bu karşılıklı ziyaretler Türkiye-Angola ilişkilerinde yeni bir dönemin müjdecisidir. Türkiye olarak bu hususta güçlü bir iradeye sahibiz. Angola’ya gelişimizden itibaren şahsıma ve heyetimize gösterilen teveccüh Angola makamlarından da aynı hissiyatını taşıdığını gösteriyor.

“MECLİSLER DEMOKRATİK HAYATIN VAZGEÇİLMEZ UNSURLARIDIR”

* Değerli milletvekilleri, meclisler millet iradesinin vücut bulduğu ve hayata geçtiği yerler olarak demokratik hayatın vazgeçilmez unsurlarıdır. Kurtuluş Savaşının sevk ve idaresini yapan Türkiye Büyük Millet Meclisi, kurulduğu 1920 yılından bugüne kadar karşı karşıya kaldığı zorluklar karşısında yılmadan fedakârca çalışmalarına devam etmiştir.

* Milli iradenin temsilcisi olma vasfına, önüne çıkan tüm engellere rağmen sıkı sıkıya sahip çıkan meclisimiz demokrasimizin de teminatı olmayı hep sürdürmüştür. Son olarak, 15 Temmuz 2016 tarihinde demokrasimize kast eden FETÖ terör örgütünün darbe teşebbüsünün boşa çıkartılmasında meclisimiz önemli rol oynamıştır.

* Meclisimiz üzerine yağan bombalara rağmen çalışmalarını sürdürmüş Türk demokrasisinin güvencesi olduğunu bir kez daha göstermiştir.