Contemporary Istanbul 11. Kez Kapılarını sanatseverlere açtı

Contemporary Istanbul 11. Kez Kapılarını sanatseverlere açtı

Çağdaş sanatın en iyi örneklerini sanatseverlerle buluşturan ContemporaryIstanbul, bu sene de Akbank’ın katkılarıyla İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda sanatseverlere kapılarını açtı. 11. yılını kutlayan Contemporary İstanbul’a bu yıl, 20 ülkeden 70 galeri ve 520 sanatçı 1500’ü aşkın eserle katılıyor.
Fuar bu yıl yeni bölümü CI Design kapsamında 32 tasarımcı ve Plugin bölümünde 18 yeni medya sanatçısını ağırlıyor.

İstanbul’u çağdaş sanatın merkezi haline getiren ContemporaryIstanbul’un2 Kasım Çarşamba günü gerçekleşen ön izleme davetini yurt içinden ve yurt dışından çok yüksek sayıda koleksiyoner izlerken açılış davetinde 11 bin sanatsever fuarı ziyaret etti.

Dünyadan ve Türkiye’den en iyi çağdaş sanat eserlerini sanatseverlerle buluşturanContemporaryIstanbul, 11. yılında da Akbank’ın desteğiyle kapılarını açtı.Özgür ve özgün fikirlerin her alandaki gelişime ilham vereceğine inanan Akbank, Türkiye’nin en kapsamlı uluslararası çağdaş sanat fuarı Contemporary İstanbul’a 2007 yılından bu yana desteğini sürdürüyor.Sürdürülebilir kurumsal sosyal sorumluluk projeleriyle Türkiye’nin sosyal ve ekonomik gelişimine önemli katkı sağlayanAkbank, ekonomik büyümeyi desteklemenin yanı sıra toplumun kültür ve sanat alanında da gelişimini öncelikli sorumlulukları olarak sahipleniyor.

Türkiye’de ve yurt dışında gayrimenkul ve turizm sektöründe faaliyet gösteren Ferko, 25 yıldır modern tasarım ile lüksün hayat tarzına dönüştüğü yaşam alanları inşa ediyor. Deneyimli tasarım ve mühendislik ekibinden aldığı güçle gayrimenkul sektörüne değer katan Ferko, Contemporary İstanbul’u ortak sponsor olarak desteklemeye devam ediyor.

2006’da, 40 ulusal ve 9 uluslararası olmak üzere 49 galeri ile yola çıkan ContemporaryIstanbul, 11. yılını kutlarken 20 ülkeden 70 galeri ve 520 sanatçının 1500’ü aşkın eserini sergiliyor.

ContemporaryIstanbul’un02 Kasım Çarşamba günü gerçekleştirdiği ön izleme davetini yurt içinden ve yurt dışından çok yüksek sayıda koleksiyoner izlerken açılış davetinde 11 bin sanatsever fuarı ziyaret etti.

ContemporaryIstanbul’unen dikkat çeken bölümlerini bu yıl ilk defa sanatseverlerle buluşacak olan Collectors’ Stories ve CI Designoluşturuyor. Fuarda bu yıl yeni bölümlerin yanı sıra yeni projeler de dikkat çekiyor.

Collectors’ Stories Türkiye’nin önde gelen 60 çağdaş sanat koleksiyonundan 120 eseri sergiliyor

ContemporaryIstanbulbu yıl için bir ilke imza atarak, Collectors’ Stories bölümündeTürkiye’nin önde gelen 60 çağdaş sanat koleksiyonundan 120 eseri sanatseverlerle buluşturuyor. Türkiye’nin önde gelen koleksiyonerlerinin kendi koleksiyonlarından seçeceği eserler CI Artistik Danışmanı Marc-OlivierWahler’inküratörlüğünde sergileniyor. Koleksiyonerlerin kişisel estetik anlayışlarını sunmalarına olanak sağlayacak sergi, Türkiye’de sanat koleksiyonerliğinin geçirdiği dönemsel değişimleri ve bugününü tartışmaya açıyor. Bu bağlamda hazırlanacak olan Collectors’ Stories kitabı ise CI Publications’ın ilk yayını olacak ve sergilenen eserlerin tüm dünyaya açılmasını sağlıyor.

Collectors’ Stories Katılımcıları:

Sergide yer alan koleksiyoner ve koleksiyonlar arasında Leyla Alaton, Ahmet Aral, Mine – Cem Bahadır, Mehmet Ali Bakanay, Berrak – Nezih Barut, Rezzan Benardete,Hanzade – Osman Boyner, Dr. ȘükrüBozluolçay Koleksiyonu,BüyükkușoğluAile Koleksiyonu, Bilge – HaroCümbüșyan, Banu – Hakan Çarmıklı, Demet – Cengiz Çetindoğan, Suzan Sabancı Dinçer, Ali Raif Dinçkök Koleksiyonu,Ayșe – Saruhan Doğan, Gülin – Emre Dökmeci, Elif Dürüst, Oya – Bülent Eczacıbaşı, Tansa Mermerci Ekșioğlu, Sevda – Can Elgiz, Nesrin Esirtgen, Özlem – Naim Gençoğlu, Zeynep – Fırat Gönenç, Emine – Selim Gülçelik,Asuman – Hüsnü Güreli, Cem Hakko, Can Has, Emin Hitay, Hüma Kabakçı,Ayșegül – Doğan Karadeniz, Hatice – Ferit Meriçten, Ari Meșulam, Naim Nihmet, Fazlı Özcan, Önder Öztarhan, Murat Özyeğin,Ayșegül – Ömer Özyürek, Leyla Pekin, Arzu – Ömer Sabancı, Sevil Sabancı, Vuslat Sabancı, Hakan Salargil, Ali Selçuk, Erol Tabanca, Türkan – Ziya Tacir,Lücette – Mustafa Taviloğlu, Banu Vargı Tümay – Büyük Efes Art Collection / Koleksiyonu,Agah Uğur,Ayșe Umur,Freda – İzakUziyel, Murat Ülker, Şebnem – Mahmut Ünlü, Ergin Varlıbaș, Erdinç Varlıbaş, Selim Varol,TonyVentura, Șirin – Neşet Yalçın,Arzuhan – Mehmet Ali Yalçındağ, Zafer Yıldırım ve Cem Yılmaz yer alıyor.

ContemporaryIstanbul’un bu yılki programının yeniliklerinden CI Design, 22 Ekim – 4 Aralık tarihleri arasında düzenlenen 3. Istanbul Tasarım Bienali ile eş zamanlı olarak fuarda yerini aldı ve bienalin yarattığı sinerji etrafında yoğunlaşıyor.

Arçelik bu yıl ContemporaryIstanbul ile yaptığı işbirliği sayesinde geri dönüşümü sanatla buluşturuyor ve ‘Cycles’ sergisini hayata geçiriyor. Bu sergiyle Arçelik’in geri dönüşüm tesislerinden elde edilen malzemeler Türkiye’nin önde gelen sanatçıları ve tasarımcıları tarafından fonksiyonel sanat eserleri ve koleksiyon objelerine dönüştürüldü. ‘Cycles’ sergisinde; Seçkin Pirim, Sema Topaloğlu ve Ela Cindoruk & Nazan Pak, bu geri dönüştürülmüş materyallere ustalıkla yeni bir “hayat” (form) kazandırdı. Arçelik, bu sergi ile geri dönüşüm konusunda farkındalık sağlarken, aynı zamanda tasarım konusundaki uzmanlığına da dikkat çekiyor. ‘Dünyaya Saygılı, Dünyada Saygın’ vizyonuna sahip Arçelik, kaynakların verimliliğine odaklanarak ‘sürdürülebilirlik’ yaklaşımını tüm süreç ve faaliyetlerine entegre ediyor. Bu amaçla, Türkiye’nin en büyük geri dönüşüm hareketini başlatan Arçelik, beyaz eşya üreticisi olup kendi geri dönüşüm tesisini kuran ilk ve tek şirket oldu.

Kalküta merkezli Basu Foundation fortheArts (BFA) tarafından düzenlenen misafir sanatçı programının eski katılımcılarından Thomas Henriot, MiguelAngelGarcia ve Yusuf Sevinçligibi sanatçıların eserleri de bu yıl ContemporaryIstanbul’da sergileniyor. BFA tarafından belirlenen ve fuarda eserleri sergilenen bir Türk sanatçıbir ay süreyle misafir sanatçı programına katılma hakkı elde edecek. Sanatçının eserleri Kalküta’da BFA Gallery’den başlayan bir gezici sergide yer alacak.

Mimar Fahrettin Aykut’un ContemporaryIstanbul için özel olarak hazırlayacağı iç ve dışmekân tasarımlarının yanı sıra Ardan Özmenoğlu tarafından hazırlanan bir enstalasyona yer veriliyor.

Ayrıca bu yıl Türkiye’nin ilk melek yatırım organizasyonlarından GBA (Galata Business Angels), teknolojiyi kullanarak kurulan sanat girişimlerine fuarda kendilerini tanıtabilecekleri bir platform sağlayarak destek oluyor. Galata Business Angels, sanat ile dijitali birleştiren İyisahne, Decol, Iconic, Art50, Kültür Limited, Sanatatak, Sanatonline, DarkTownPictures ve LimartOnline gibi girişimlere ev sahipliği yapacak bir sergileme gerçekleştiriyor.

Solo Shows kapsamında bu yıl aralarında Galeri/Miz’den Mustafa Pancar, Cep Gallery’den Ahmet Sarı, GaleriaSenda’dan Ahmet Ertuğ ve KasiaMichalskiGallery’denAgnieszkaBrzezanska’nın yer aldığı sanatçıların kişisel projelerini sanatseverlerle buluşturuyor.Plugin’in 2016 teması ise “networkedspaces” oluyor. Plugin fuarda yeni ve daha katılımcı bir düzenlemeyle gerçekleştiriliyor.

CI Dialogues’ta3 gün boyunca 50’den fazla isim çağdaş sanatı tartışıyor

ContemporaryIstanbul kapsamında düzenlenen CI Dialogues, bu yıl 3 gün boyunca 50’den fazla sanat profesyonelini, sanatçıyı ve koleksiyoneri çağdaş sanatın durumunun yanı sıra ekonomisinin ve piyasasının güncel niteliklerini değerlendirmek üzere bir araya getiriyor. Program dâhilinde çağdaş sanat hakkında çeşitli kavramsal çerçevelerin ele alınacağı yuvarlak masa konuşmaları gerçekleştiriyor. CI Dialogues buna ek olarak çağdaş sanat ve bağlamını eleştirel olarak yansıtan ve çağdaş sanat anlayışını, araştırmasını ve aracılığını yürüten fuarın özel bölümleri olan CI Design ve Plugin’i de kapsıyor.

Stand yarışması da gerçekleşiyor

CI tarafından bu yıl ilk defa “Best CuratedBooth” (en iyi tasarlanmış stand) ödülü vermek üzere uluslararası küratörlerden oluşan bir jüri bir araya getirildi. Seçmi yapacak jürinin üyeleri arasında CI Artistik Danışmanı Marc- OlivierWahler, CI Program Direktörü Doç. Dr. MarcusGraf, Küratör & Yazar Derya Yücel, AustraliaChina Art Foundation küratörüJeremyGales, Bread&Salt’un eş-kurucusu ve yöneticisi Yashar Samimi Mofakham bulunuyor.

CI 2016 Katılımcı Listesi Marlborough Gallery, New York
55bellechasse, Paris MERKUR, İstanbul
AB Gallery, Seul Mixer, İstanbul
ACAF Projects, Şanghay Öktem&Aykut, İstanbul
Alan Istanbul, İstanbul Olcay Art, İstanbul
AnalixForever – TheDepartment, Cenevre Pg Art Gallery, İstanbul
Aria Art Gallery, Floransa Pi Artworks, Istanbul, Londra
Art Collection, İstanbul Piramid Sanat, İstanbul
Art On Istanbul, İstanbul Project ArtBeat, Tiflis
BERLINARTPROJECTS, Berlin, İstanbul RED Art Istanbul, İstanbul
Bozlu Art Project, İstanbul REM Art Space, İstanbul
C24 Gallery, New York Savina Gallery, St. Petersburg
C.A.M. Galeri, İstanbul SODA Gallery, İstanbul
C E P Gallery, İstanbul ThePill – Contemporary Art Gallery, İstanbul
CI Editions / MixerEditions, İstanbul Versus Art Project, İstanbul
Daire Galeri, İstanbul Víctor Lope ArteContemporáneo, Barselona
Dastan’sBasement, Tahran Villa Del ArteGalleries, Barselona
Dirimart, İstanbul Yavuz Gallery, Singapur
Gaia Gallery, İstanbul xavierlaboulbenne, Berlin
Galeri 77, İstanbul x-ist, İstanbul
Galeri Artist, İstanbul Zilberman Gallery, İstanbul, Berlin
Galeri Baraz, İstanbul
Galeri NevIstanbul, İstanbul CI Design
Galeri Siyah Beyaz, Ankara D’art, İstanbul
GaleriaSenda, Barselona ECNP Galeri, İstanbul
Galeri/Miz, İstanbul M.int, İstanbul
GaleriaJoanGaspar, Barselona Project Design by Arçelik, İstanbul
GalleriaRusso, Roma, İstanbul Toz Design, İstanbul
GalerieLelong, Paris
Galerie Michael Schultz, Berlin Solo-Shows
Galerie Mark Hachem, Paris, Beyrut İlhan Koman (Art Collection)
Gallery One, Ramallah Buğra Erol (BerlinArtProjects)
Gama Gallery, İstanbul Ahmet Sarı (CEP Gallery)
IsabelCroxattoGalería, Santiago ShahriarAhmadi (Dastan’sBasement)
KaravilContemporary, Londra AgnieszkaBrzeżańska (KasiaMichalski Gallery)
Kelimat Sanat Galerisi, İstanbul, Halep MatthiasWeisher (KönigGalerie)
KasiaMichalski, Varşova Ahmet Güneştekin (Marlborugh Gallery)

KönigGalerie, Berlin Mustafa Pancar (Galeri/Miz)
Krank Art Gallery, İstanbul Ahmet Ertuğ (GaleriaSenda)
Lazarides, Londra AdrianHermanides (xavierlaboulbenne)
LichtFeld Gallery, Basel Sarp (Yavuz Gallery)
Liquid Art System, Capri, İstanbul
M17 Contemporary Art Center, Kiev Plugin
Akıncı, Amsterdam
ACAF Projects, Shanghai
Aria Art Gallery, Floransa
Art On Istanbul, İstanbul
artnivo.com Project Space, Istanbul
C24 Gallery, New York
Gaia Gallery, İstanbul
Galeri Siyaz Beyaz, Ankara
GaleriaSenda, Barselona
Moving Image Immersive Media, New York

Contemporary Istanbul 11. Kez Kapılarını sanatseverlere açtı Grafikhaber.net

Bir cevap yazın