Haberbizde.Net

Güncel Haber Son Dakika Haberler

Contemporary İstanbul 1000’i aşkın eseri istanbul’a getiriyor

Contemporary İstanbul 1000’i aşkın eseri istanbul’a getiriyor 1

Türkiye’nin ve bölgenin çağdaş sanat eserlerinin en iyi örneklerini sanatseverlerle buluşturan Contemporary Istanbul, 3 – 6 Kasım tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda Akbank’ın desteğiyle gerçekleşecek. 19 ülkeden 70 galeri ve 520 sanatçının1050 eserle katılacağı Contemporary Istanbul yeni bölümleriyle sanatseverlerin karşısına çıkmak için geri sayıma başladı.

Contemporary Istanbul sanatseverlerin karşısına çıkmak için geri sayıma başladı.

Bölgenin önde gelen çağdaş sanat fuarı Contemporary Istanbul, 11. yılında da Akbank’ın desteğiyle kapılarını açmaya hazırlanıyor. Özgür ve özgün fikirlerin her alandaki gelişime ilham vereceğine inanan Akbank, Türkiye’nin en kapsamlı uluslararası çağdaş sanat fuarı ContemporaryIstanbul’a 2007 yılından bu yana desteğini sürdürüyor. Sürdürülebilir kurumsal sosyal sorumluluk projeleriyle Türkiye’nin sosyal ve ekonomik gelişimine önemli katkı sağlayan Akbank, ekonomik büyümeyi desteklemenin yanı sıra toplumun kültür ve sanat alanında da gelişimini öncelikli sorumluluğu olarak görüyor.

CI Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, Kasım ayında 11. yaşına girecek olan ContemporaryIstanbul’un önemine ve bu yıl fuara dâhil edilen yeni projelere değindi. Güreli, 2000’li yılların başında sayısı 20’yi geçmeyen çağdaş sanat fuarlarının son 10 yılda bölgesel fuarları da sayarsak 269 gibi bir sayıya yükseldiğini belirtti. Sanata yatırım yapan koleksiyonerlerin zamanının daralması ve bu sebeple daha seçici olmasının fuarların ön plana çıkmasına katkıda bulunduğunu dile getirdi.

“Fuarların ikinci bir özelliği de bienallerde olduğu gibi genç sanatçıların ilk kez sunulduğu veya tanınan bir sanatçının yeni bir işinin ilk kez sergilendiği sanat etkinlikleri olmasıdır. Yeni bir sanat üretimini izleyici ile buluşturması fuarları ön plana çıkardı. Fuarlar ayrıca galerilerin koleksiyonerlerle buluşması için de elverişli bir ortam sağlamaktadır. Dünyada özellikle son 5-6 yılda online satışlar %24 oranında arttı. Bu gelişme dünyanın birçok önde gelen müzayede evini de online piyasasına girmeye yönlendirdi. Galeriler de websitelerinde online satış kısımlarını açarak teknolojik gelişmelere paralel olarak sanat dünyasını etkileyen bu büyümeye ayak uydurdu. ContemporaryIstanbul da Artsy ile iş birliğinin 3. yılında online satışlarını 26 Ekim’de açacak.”

Sanatsever sayısının bütün dünyada ve Türkiye’de arttığını ifade eden Güreli, fuarın son on yıl içerisinde yükselen ziyaretçi sayısının da bu artışı yansıttığına dikkat çekti. Konuşmasında sanatın insanları birbirine yaklaştıran ve insanlara huzur veren bir üretim olduğunu vurgulayan Güreli, fuarın insanlara içerisinden geçtiğimiz zor dönemlerde umut vereceğini söyledi. 2000-2014 yılları arasında açılan müze sayısının önceki iki yüz yıllık dönemden daha fazla olduğunun altını çizen Güreli, müze sayısındaki bu artışının da çağdaş sanat piyasası için oldukça önemli olduğunu ifade etti. Güreli ayrıca müze alımlarının nitelikli sanat üretimi artışına da katkı sağladığını belirtti.

Bu yıl küratörlüğünü Marc-OlivierWahler’in yaptığı ve danışmanlığını MarcusGraf’ın üstlendiği Collectors’ Stories sergisinin de detaylarını aktaran Güreli, Akbank’ın 10 yıldır ana sponsor olarak desteğinin fuarın geldiği noktaya büyük katkı sağladığını ifade etti. Türkiye’nin önde gelen 60 koleksiyoneri tarafından bizzat seçilen 120 sanat eserinin sergileneceği sergide, 53 Türk ve 49 yabancı sanatçı olmak üzere toplam 102 sanatçının enstalasyon, heykel, video, pentür ve fotoğraf işleri yer alıyor.

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi Suzan Sabancı Dinçer ise ContemporaryIstanbul’un önemine ve Akbank’ın sanat ortamındaki bakış açısına değindi: “Dünyadaki gelişmeler ve küreselleşme sürecinin etkisiyle Türkiye’de de çağdaş sanat her geçen gün gelişiyor. Biz de ülkemizde çağdaş sanatın bilinmesi, kitlelerce daha çok takip edilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Türkiye’de çağdaş sanatın en önemli buluşma platformu olan Contemporary İstanbul’u kurulduğu günden beri destekliyor, ana sponsorluğunu da bu yıl onuncu kez üstleniyoruz. İlk başladığımız noktaya kıyasla çağdaş sanatın ülkemizde bugün geldiği yer çok farklı. İstanbul artık dünyanın önemli sanat merkezlerinden biri. Bunda Akbank olarak katkımız olduğunu bilmek bize gurur veriyor. Sanatın farklı disiplinlerindeki gelişim sürecinin en yakın tanıklarından ve hâmilerinden biri olarak bundan sonra da çağdaş sanata desteğimizi sürdürmeyi hedefliyoruz. Bu doğrultuda, ContemporaryIstanbul’un uluslararası alandaki başarısını; ülkemizi, İstanbulumuzu dünyanın seçkin sanat çevrelerinde ne kadar iyi temsil ettiğini görmekten büyük memnuniyet duyuyoruz. Akbank olarak ülkemizin uluslararası boyutta doğru ve güzel tanıtımına şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da destek olmayı sürdüreceğiz.”

Türkiye’de ve yurt dışında gayrimenkul ve turizm sektöründe faaliyet gösterenFerko, 25 yıldır modern tasarım ile lüksün hayat tarzına dönüştüğü yaşam alanları inşa ediyor. Deneyimli tasarım ve mühendislik ekibinden aldığı güçle gayrimenkul sektörüne değer katan Ferko, ContemporaryIstanbul’u ortak sponsor olarak desteklemeye devam ediyor.

Mutluluğun yolunun sanattan da geçtiğine inanan CI ortak sponsoruYıldız Holding, bu yıl Ülker Çocuk Sanat Atölyesi’ni gerçekleştirecek. Çocukları erken yaşta sanatla buluşturmak, sanatı günlük yaşamlarının bir parçası haline getirmek hedefiyle 2011 yılından bu yana düzenlenen Ülker Çocuk Sanat Atölyesi, 3-6 Kasım tarihlerinde Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda çocukları ağırlayacak. Çocukların hayal güçlerinin ve estetik duygularının gelişimini destekleyecek çalışmaların uygulanacağı atölyede, çocuklar uzman eğitmenlerle birlikte yeteneklerini keşfetme fırsatı bulacak.

ContemporaryIstanbul’un en dikkat çeken bölümlerini bu yıl ilk defa sanatseverlerle buluşacak olan Collectors’ Stories ve CI Designoluşturuyor. Fuarda bu yıl yeni bölümlerin yanı sıra yeni projeler de dikkat çekiyor.

Collectors’ Stories Türkiye’nin önde gelen 60 çağdaş sanat koleksiyonundan 120 eseri sergileyecek

Contemporary Istanbul bu yıl için bir ilke imza atarak, Collectors’ Stories bölümündeTürkiye’nin önde gelen 60 çağdaş sanat koleksiyonundan 120 eseri sanatseverlerle buluşturacak. Türkiye’nin önde gelen koleksiyonerlerinin kendi koleksiyonlarından seçeceği eserler CI Artistik Danışmanı Marc-OlivierWahler’inküratörlüğünde sergilenecek. Koleksiyonerlerin kişisel estetik anlayışlarını sunmalarına olanak sağlayacak sergi, Türkiye’de sanat koleksiyonerliğinin geçirdiği dönemsel değişimleri ve bugününü tartışmaya açacak. Bu bağlamda hazırlanacak olan Collectors’ Stories kitabı ise CI Publications’ın ilk yayını olacak ve sergilenen eserlerin tüm dünyaya açılmasını sağlayacak.

Collectors’ Stories Katılımcıları:

Sergide yer alan koleksiyoner ve koleksiyonlar arasında Leyla Alaton, Ahmet Aral, Ali Raif Dinçkök, Mehmet Armağan, Mine & Cem Bahadır, Mehmet Ali Bakanay, Berrak & Nezih Barut, Rezzan Benardete, Hanzade& Osman Boyner, Dr. Şükrü Bozluolçay Koleksiyonu, Banu Vargı Tümay – Büyük Efes Sanat Koleksiyonu, Ahu Büyükkuşoğlu Serter – Büyükkuşoğlu Aile Koleksiyonu, HaroCümbüşyan, Banu & Hakan Çarmıklı, Demet & Cengiz Çetindoğan, Suzan Sabancı Dinçer, Ayşe & Saruhan Doğan, Gülin & Emre Dökmeci, Elif Dürüst, Oya & Bülent Eczacıbaşı, Tansa Mermerci Ekşioğlu, Sevda & Can Elgiz, Nesrin Esirtgen, Özlem & Naim Gençoğlu, Zeynep & Fırat Gönenç, Emine & Selim Gülçelik, Cem Hakko, Can Has, Emin Hitay, Hüma Kabakçı, Ayşegül & Doğan Karadeniz, Hatice & FeritMeriçten, Ari Meşulam, Naim Nihmet, Fazlı Özcan, Önder Öztarhan, Murat Özyeğin, Ayşegül & Ömer Özyürek, Leyla Pekin, Arzu & Ömer Sabancı, Sevil Sabancı, Vuslat Sabancı, Melis & Hakan Salargil, Ali Selçuk, Erol Tabanca, Türkan & Ziya Tacir, Lucette& Mustafa Taviloğlu, Agah Uğur, Ayşe Umur, Freda&İzakUziyel, Murat Ülker, Şebnem & Mahmut Ünlü, Erdinç Varlıbaş, Ergin Varlıbaş, Selim Varol, TonyVentura, Şirin & Neşet Yalçın, Arzuhan& Mehmet Ali Yalçındağ, Zafer Yıldırım ve Cem Yılmaz yer alıyor.

ContemporaryIstanbul’un bu yılki programının yeniliklerinden CI Design, 22 Ekim – 4 Aralık tarihleri arasında düzenlenen 3. Istanbul Tasarım Bienali ile eş zamanlı olarak fuarda yerini alacak ve bienalin yarattığı sinerji etrafında yoğunlaşacak.

Arçelik bu yıl Contemporary Istanbul ile yaptığı işbirliği sayesinde geri dönüşümü sanatla buluşturacak ve ‘Cycles’ sergisini hayata geçirecek. Bu sergiyle Arçelik’in geri dönüşüm tesislerinden elde edilen malzemeler Türkiye’nin önde gelen sanatçıları ve tasarımcıları tarafından fonksiyonel sanat eserleri ve koleksiyon objelerine dönüştürülecek. ‘Cycles’ sergisinde; Seçkin Pirim, Sema Topaloğlu ve Ela Cindoruk & Nazan Pak, bu geri dönüştürülmüş materyallere ustalıkla yeni bir “hayat” (form) kazandıracak. Arçelik, bu sergi ile geri dönüşüm konusunda farkındalık sağlarken, aynı zamanda tasarım konusundaki uzmanlığına da dikkat çekecek. ‘Dünyaya Saygılı, Dünyada Saygın’ vizyonuna sahip Arçelik, kaynakların verimliliğine odaklanarak ‘sürdürülebilirlik’ yaklaşımını tüm süreç ve faaliyetlerine entegre ediyor. Bu amaçla, Türkiye’nin en büyük geri dönüşüm hareketini başlatan Arçelik, beyaz eşya üreticisi olup kendi geri dönüşüm tesisini kuran ilk ve tek şirket oldu.

Kalküta merkezli Basu Foundation fortheArts (BFA) tarafından düzenlenen misafir sanatçı programının eski katılımcılarından Thomas Henriot, MiguelAngelGarcia ve Yusuf Sevinçligibi sanatçıların eserleri de bu yıl ContemporaryIstanbul’da sergilenecek. BFA tarafından belirlenen ve fuarda eserleri sergilenen bir Türk sanatçıbir ay süreyle misafir sanatçı programına katılma hakkı elde edecek. Sanatçının eserleri Kalküta’da BFA Gallery’den başlayan bir gezici sergide yer alacak.

Mimar Fahrettin Aykut’un Contemporary Istanbul için özel olarak hazırlayacağı iç mekan tasarımlarının yanı sıra Ardan Özmenoğlu tarafından hazırlanan bir enstalasyona yer verecek.

Ayrıca bu yıl Türkiye’nin ilk melek yatırım organizasyonlarından GBA (Galata Business Angels), teknolojiyi kullanarak kurulan sanat girişimlerine fuarda kendilerini tanıtabilecekleri bir platform sağlayarak destek olacak. Galata Business Angels, sanat ile dijitali birleştiren İyisahne, Decol, Iconic, Art50, Kültür Limited, Sanatatak, Sanatonline, DarkTownPictures ve LimartOnline gibi girişimlere ev sahipliği yapacak bir sergileme gerçekleştirecek.

Solo Shows kapsamında bu yıl aralarında Galeri/Miz’den Mustafa Pancar, Cep Gallery’den Ahmet Sarı, GaleriaSenda’dan Ahmet Ertuğ ve KasiaMichalskiGallery’denAgnieszkaBrzezanska’nın yer aldığı sanatçıların kişisel projelerini sanatseverlerle buluşturacak.Plugin’in 2016 teması ise “networkedspaces” olacak. Plugin fuarda yeni ve daha katılımcı bir düzenlemeyle gerçekleştirilecek.

CI Dialogues’ta3 gün boyunca 50’den fazla isim çağdaş sanatı tartışacak

Contemporary Istanbul kapsamında düzenlenen CI Dialogues, bu yıl 3 gün boyunca 50’den fazla sanat profesyonelini, sanatçıyı ve koleksiyoneri çağdaş sanatın durumunun yanı sıra ekonomisinin ve piyasasının güncel niteliklerini değerlendirmek üzere bir araya getirecek. Program dâhilinde çağdaş sanat hakkında çeşitli kavramsal çerçevelerin ele alınacağı yuvarlak masa konuşmaları gerçekleşecek. CI Dialogues buna ek olarak çağdaş sanat ve bağlamını eleştirel olarak yansıtan ve çağdaş sanat anlayışını, araştırmasını ve aracılığını yürüten fuarın özel bölümleri olan CI Design ve Plugin’i de kapsayacak.

CI 2016 Katılımcı Listesi

Marlborough Gallery, New York
55bellechasse, Paris MERKUR, İstanbul
AB Gallery, Seul Mixer, İstanbul
ACAF Projects, Şanghay Öktem&Aykut, İstanbul
Akıncı Gallery, Amsterdam Olcay Art, İstanbul
Alan Istanbul, İstanbul Pg Art Gallery, İstanbul
AnalixForever – TheDepartment, Cenevre Pi Artworks, Istanbul, Londra
Aria Art Gallery, Floransa Piramid Sanat, İstanbul
Art Collection, İstanbul Project ArtBeat, Tiflis
Art On Istanbul, İstanbul RED Art Istanbul, İstanbul
BERLINARTPROJECTS, Berlin, İstanbul REM Art Space, İstanbul
Bozlu Art Project, İstanbul Savina Gallery, St. Petersburg
C24 Gallery, New York SODA Gallery, İstanbul
C.A.M. Galeri, İstanbul SyrianYoung Art Project, İstanbul, Halep
C E P Gallery, İstanbul Versus Art Project, İstanbul
CI Editions / MixerEditions, İstanbul Víctor Lope ArteContemporáneo, Barselona
Daire Galeri, İstanbul Villa Del ArteGalleries, Barselona
Dastan’sBasement, Tahran Yavuz Gallery, Singapur
Dirimart, İstanbul xavierlaboulbenne, Berlin
Gaia Gallery, İstanbul x-ist, İstanbul
Galeri 77, İstanbul Zilberman Gallery, İstanbul, Berlin
Galeri Artist, İstanbul
Galeri Baraz, İstanbul CI Design
Galeri NevIstanbul, İstanbul D’art, İstanbul
Galeri Siyah Beyaz, Ankara ECNP Galeri, İstanbul
GaleriaSenda, Barselona M.int, İstanbul
Galeri/Miz, İstanbul Project Design by Arçelik, İstanbul
GaleriaJoanGaspar, Barselona Toz Design, İstanbul
GalleriaRusso, Roma, İstanbul Sanayi 313, İstanbul
GalerieLelong, Paris
Galerie Michael Schultz, Berlin Solo-Shows
Galerie Mark Hachem, Paris, Beyrut AgnieszkaBrzeżańska (KasiaMichalski)
Gallery One, Ramallah Ahmet Ertuğ (GaleriaSenda)
Gama Gallery, İstanbul Ahmet Sarı (CEP Gallery)
IsabelCroxattoGalería, Santiago AdrianHermanides (xavierlaboulbenne)
KaravilContemporary, Londra İlhan Koman (Art Collection)
Kasia Michalski, Varşova Mustafa Pancar (Galeri/Miz)
KönigGalerie, Berlin ShahriarAhmadi (Dastan’sBasement)
Krank Art Gallery, İstanbul
Lazarides, Londra Plugin
LichtFeld Gallery, Basel Akıncı Gallery, Amsterdam
Liquid Art System, Capri, İstanbul Art On Istanbul, İstanbul
M17 Contemporary Art Center, Kiev artnivo.com Project Space, Istanbul
Gaia Gallery, İstanbul
Galeri Siyaz Beyaz, Ankara
GaleriaSenda, Barselona
Moving Image Immersive Media, New York

Contemporary İstanbul 1000’i aşkın eseri istanbul’a getiriyor Grafikhaber.net