Çok ilaç kullanıyoruz ama faydasını az görüyoruz

Çok ilaç kullanıyoruz ama faydasını az görüyoruz

Ülke olarak ilaç kullanımında dünyada ilk sıralardayız hatta antibiyotik kullanımı sıralamasında ülke olarak ilk sıradayız. Buda ülke halkının ilaç kullanmak konusundaki bilinçsiz olduğunu ortaya çıkarıyor.

Genelde en ufak bir ağrıda ilaç kullanmayı ilk çare olarak gören bir düşünce yapısına sahibiz.  Halk olarak genelde yaptığımız hatalardan bazıları ise şunlar; çevresinden ilaç tavsiyesi almak, ilaç tedavisini doktora danışmadan yarıda kesmek, gelişigüzel antibiyotik kullanmak bunlar yapılan hatalardan bazıları

İlaç alırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

İlaçları yutma şeklimiz çok önemlidir. İlaçların alınması oturarak veya ayakta olmalıdır. Dolu bir bardak su ile alın ilaç yutulmalıdır. İlaçların su yerine başka sıvılar ile alınması ise istenmeyen sonuçlar doğurabilmektedir. Özellikle greyfurt, nar gibi meyve suları, asitli ya da alkollü içeceklerle ilaç alınmaması gerekiyor.

İlaçları susuz yutmak da zararlı olabilmektedir. Susuz içilen ilaç midede gerekli şekilde parçalanmadan yani yapması gereken etkiyi vermeden sindirim sisteminden atılabilir.

Susuz içilen ilaçlar daha da vahim sonuçları olabilmektedir. Mide ya da bağırsak yüzeyine yapışıp, o bölgeye zarar verebilir.

Bazı ilaçların bazı ilaçlarla alınmaması gerekmektedir.  Örneğin kalsiyum tabletlerini bazı antibiyotiklerle alınmamalıdır. Kan sulandırıcı ilaç kullanılıyorsa; K vitamini içeren yiyeceklerin fazla tüketilmemesi gerekir.

Kullanılacak ilaçların etkilerini ve yan etkilerini iyice öğrenmek gerekmektedir.  Bu ilacı alırken hangi yiyeceklerle alınır hangileri ile alınmaz bunlar mutlaka doktora sorulmalıdır.

İlaç etkileşimleri, aynı anda alınan başka bir ilaç veya aynı anda alınan bir besin nedeniyle, ilacın beklenen etkilerinde oluşan değişikliklerdir. İlaç etkileşimleri bazen faydalı olsa da bunlar, genelde istenmeyen durumlardır ve zararlıdır. İlaç etkileşimleri ilacın etkilerini artırabilir, azaltabilir ya da yan etkileri ağırlaştırabilir.

İlaçların test aşamasında birçok ilaç ve besinlerle etkileşimleri tespit edilir. Bunlar gerçek hayatta da oluşabilir ve önlemek için ilaçların bilinçli bir şekilde kullanılması gerekir.

Birbirinden haberi olamayan birden fazla doktorun gözetimi altında bulunan hastalar, en yüksek risk grubundadır. Bir ilaç diğer ilacın etkisini iki katına çıkarabilir veya onun emilim, metabolizma ve atım hızını değiştirebilir, etkisini çok azaltabilir.

İlaçları kesinlikle kırarak yarıya bölerek içmeyiniz. Her ilacın çözülme ve parçalan yeri farklı farklıdır. Bazı ilaçların midede çözülmeleri gerekir bazı ilaçlar ise bağırsakta çözülmesi gerekir. Bu durum ilacın etki etmesi için gereklidir. Bağırsakta çözülecek bir ilacı mideye verirseniz midede doku hasarına neden olabilir.

Buda ülseri getirir. Hapların kırılarak içilmemesi gerekiyor. Kapsül ve film tablet şeklinde olanlar genelde bağırsakta açılır. Bazı ilaçlar mide asidinden etkilenirler. Bunlar özellikle kapsül ve film tablet şeklinde olanlardır. Normalde bağırsakta açılırlar. Bunları kırarak ya da açarak içmek etkisinin çoğunun kaybolmasına neden olur. O yüzden doktorun önerdiği şekilde ilacın kullanılması gerekiyor.

 

Bir cevap yazın