Çek Sorgulama Nedir?

Yatırım ortamında çeklerle ilgili yaşanan en büyük sorun karşılığı olmayan çeklerdir. Ancak bu konuda çeşitli yasal düzenlemeler de yapılmaya başlandı. Hatta yakın bir zamanda karekodlu çeklerin kullanımının da zorunlu hale geldi. Bu sayede çek sorgulama işlemleri de çok daha kolay bir şekilde yapılabiliyor. Karekodlu çekler ve sorgulama işlemlerini biraz daha detaylı ele alalım.

Karekodlu çekler bildiğiniz banka çeklerinin yeni bir formu! Klasik banka çeklerinden farkı ise üzerinde keşidecinin çek ödeme geçmişi ile çek yaprağının geçerli olup olmadığına dair bilgilerin sorgulanmasını sağlayan bir karekod bulunuyor olmasıdır. 01.01.2017 tarihinden itibaren karekodlu çek kullanımı yasalar gereği zorunlu hale getirildi. Fakat halen klasik banka çeklerini kullanan kişilerin de olduğunu görebiliyoruz. Karekodlu çekler alacaklarınızı riske atmanızı önlerken banka çeklerinin böyle bir özelliği bulunmuyor.

Karekodlu çek raporuna son derece hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Çek sorgulama işlemini de yine saniyeler içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede size sunulan çeki kabul etme ya da etmeme için karşı tarafı uzun süre bekletmenize de gerek kalmıyor. Karşılıksız ve artık dolaşımda olmayan çeklere karşı kendinizi güvence altına almanız aslında işte bu kadar kolay!

Sahte Çeklere Karşı Önleminizi Hemen Alın!

Peki, çekleri nasıl pratik bir şekilde sorgulayabilirsiniz? Bu noktada önerimiz Findeks mobil uygulamasını kullanmanız olacak. Çünkü bu mobil uygulama gerçekten hızlı! Çek sorgulama işlemi de kolaylıkla yapılabiliyor. Karekodlu çek kayıt sistemi çek üzerindeki kodu mobil uygulamaya okutmanız halinde az önce söz ettiğimiz bilgileri anında ekranda görmenizi sağlıyor. Sahte çeklere karşı önlem almanın en kolay yolu olduğunu belirtmemiz yanlış olmaz.

Üstelik bu çek defterleri bankalardan kolaylıkla temin edilebiliyor. Artık alacaklarınızı riske atmanıza hiç gerek kalmadı. Zira zaten yasalar gereği de bu çeklerin kullanılması zorunlu hale getirildiğinden sorgulama işlemini kolayca yapabileceğiniz Findeks mobil uygulamayı da hemen indirebilirsiniz. Ancak öncesinde Findeks internet sitesine tıklayarak bu konuda mutlaka daha detaylı bilgi alın. Böylece çek sorgulamanın neden bu kadar önemli olduğunu daha net anlayabileceksiniz. Söz ettiğimiz mobil uygulamaya dair de sitede detaylı bilgi ziyaretçilere aktarılıyor.