Posted By HaberBizde Posted On

Bloomberg’den Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Afganistan analizi

ABD merkezli Bloomberg, Afganistan’daki son durumu Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan üzerinden analiz eden bir makaleye yer verdi. Ankara için en acil sorunlardan birinin Afganistan’dan bir göç dalgası olduğu belirtilen makalede, Afgan mültecilerin Erdoğan için yaratacağı politik sonuçların, Avrupa Birliği’nden gelecek maddi yardımdan daha ağır basabileceği belirtildi.

ABD’nin Afganistan’dan çekilmesiyle birlikte dünya medyasının gözü bölgede yaşanan sıcak gelişmelere çevrildi. Ülkede Taliban kontrolü ele geçirirken, uluslararası kamuoyunun en önemli gündem maddelerinden biri Kabil Havalimanı.

Afganistan’ın dünyaya açılan kapısı olan havalimanının işletme ve korunmasını kimin sağlayacağı merak konusu. Taliban, Türkiye ve Katar’a teklif götürdüklerini açıklarken, ABD merkezli Bloomberg, Afganistan’daki son durumu Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan üzerinden analiz eden bir makaleye yer verdi.

TÜRKİYE NEDEN KORUMAK İSTİYOR?

‘Türkiye neden Afganistan’ın dünyaya açılan kapısını korumak istiyor’ başlıklı makale, Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid’in açıklamalarından notlarla başlıyor. Mücahid’in, havalimanındaki faaliyetlerin Türkiye ve Katar’ın yardımlarıyla birlikte önümüzdeki hafta yeniden başlayacağını söylediği, ancak yönetimin kimde olacağını belirtmediğine dikkat çekiliyor.

Bobby Ghosh tarafından kaleme alınan makalede, Erdoğan hükümetinin Afganistan’da yerini sağlamlaştırabilmek için havalimanının kontrolünü sağlamanın çok önemli olduğu öne sürülüyor. Ankara’nın havalimanının güvenliğini de sağlamak istediği ancak Taliban’ın bu durumu ‘egemenliğin ihlali’ olarak gördüğü ve reddettiği ifade edildi. Buna karşın Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun askerler yerine özel şirketlerin görev almasına ilişkin sunduğu öneri de yazıda gündeme getirildi.