Bitcoin’in kurucusu olan Craig Wright ortaya çıktı

Bitcoin’in kurucusu olan Craig Wright ortaya çıktı

Bitcoin’i ilk bulan kişi ortaya çıktı. Satoshi Nakamoto ismi Bitcoin’i bulan kişi olarak biliniyor. Ancak bu ismin takma ve sahte olduğu asıl  Bitcoin’i bulan kişinin asıl isminin Satoshi Nakamoto olmadığı yapılan açıklama ile açıklığa kavuştu.

Bitcoin’in son dönemde giderek değer kazanmış olması Bitcoin cenahında değişik olayların su yüzüne çıkmasına neden oldu.  Avustralya’lı girişimci Craig Wright, Bitcoin yaratıcısı olarak tanınan Satoshi Nakamoto kendisi olduğunu açıkladı.

Yapılan açıklama ile yıllardır sanal paranın ilk kim tarafından kullanıldığına dair ortaya atılan ve çok spekülasyonlara neden olan bu durumun sonuçlandığı tahmin ediliyor.

Wright, yaptığı açıklama ve göstermiş olduğu kanıtlar ile Bitcoin yaratıcısı olduğunu kanıtlamış oldu. Böylelikle bu konu üzerinde gelişen spekülasyonlar ve yanlış bilgilerin ortadan kaldığı sanılıyor. Wright, Bitcoin ile ilgili teknik kanıtları da sunarak tüm soru işaretlerini ortadan kaldırmış oldu.

Wright, yaptığı basın toplantısında Bitcoin’in gelişiminde kullanılan ilk kodları da gazetecilerle paylaştı.

Wright’in yapmış olduğu bu açıklamaya kadar bir çok kişi kendisinin Bitcoin’i bulan ilk kişi olarak tanıtmıştı. Bunlardan birisi ise Dorian Satoshi Nakamoto idi. 2014 yılında Bitcoin’in mücidi olarak kendisini tanıtmış, ancak sonraları bu iddia yalanlanmıştı.

 

Bir cevap yazın