Haberbizde.Net

Güncel Haber Son Dakika Haberler

BIST Varlıklarını TL’ye Çevirdi

BIST Varlıklarını TL’ye Çevirdi 1

Borsa İstanbul, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün yaptığı çağrıya destek mahiyetinde, dünden (2 Aralık) itibaren tüm nakdi varlıklarının Türk Lirasına çevrilmesine ve Türk Lirası hesaplarında tutulmasına karar verdi. BİST’ten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Borsa İstanbul A.Ş. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın dün yaptığı çağrıya destek mahiyetinde, 2 Aralık 2016’dan itibaren tüm nakdi varlıklarının Türk Lirasına çevrilmesine ve Türk Lirası hesaplarında tutulmasına karar vermiştir”

BORSA İSTANBUL’UN NE KADAR DÖVİZİ VAR? 31 Aralık 2015 itibariyle döviz cinsinden varlıklara bakıldığında Borsa İstanbul’un 607 milyon doları, 247 milyon eurosu bulunuyor. Borsanın 943 milyon lira karşılığı dolar, 658 milyon Türk Lirası karşılığı da euro borçlanması var. Bu hesap yapılırken 31 Aralık 2015 itibariyle dolar kuru 2.91 euro kuru ise 3.18 idi. Borsa İstanbul’un toplam nakit varlığı 31 Aralık 2015 itibariyle Türk Lirası cinsinden 6.9 milyar TL idi.

Borsa İstanbul’un bu karar üzerine, dolardaki sürekli yükseliş yönünü negatife çevirdi ve gerilemeye başladı. Karar öncesi 3.55’lerde olan dolar/TL sert bir düşüşle 3.50’yi gördü.

Kapital FX Araştırma Uzmanı Enver Erkan Borsa İstanbul’un döviz varlıklarına ilişkin şu açıklamayı yaptı:

31 Aralık 2015 tarihli konsolide Borsa İstanbul bilançosunda ilgili nakit ve nakit benzerleri kaleminde 6,9 milyar TRY karşılığı vardır. İlgili finansal tablo dipnotlarında açıklamasına baktığımızda bu miktarın tamamına yakınının, 6,84 milyar TRY’lik kısmının banka vadeli mevdutları olduğunu görüyoruz. Banka vadeli mevduatlarının 4,29 milyar TRY’lik kısmı TRY mevduat, 1,77 milyar TRY karşılığı USD ve 786 milyon TRY karşılığı da EUR olduğu görülmektedir. Bu mevduatların faiz aralıkları TRY için %10,43 – 13,23, USD için %2,21, EUR için %1,55’tir. Yükümlülüklerdeki 2,41 milyar TRY’lik kısa vadeli borçlanmalar bundan çıkarıldığında net nakit yaklaşık olarak 4,49 milyar TRY tutarında ve bunun 812 milyon TRY tutarındaki kısmı TRY borçlanma. 943 milyon TRY karşılığı USD, 658 milyon TRY karşılığı da EUR borçlanması var.

DOLARDA AÇIK EURODA FAZLA VAR

Borsa İstanbul’un elindeki likit varlıklara baktığımızda; konsolide bilançosunda 30 nolu dipnotta Grup şirketleri tarafından tutulan yabancı para varlıkların ve yükümlülüklerin kayıtlı tutarları belirtilmiştir. Buna göre USD varlığı 608 milyon USD, EUR varlığı 247 milyon EUR; bunların TRY karşılıkları da 2,56 milyar TRY tutarındadır. Yalnız; toplam yükümlülükler çıkarıldığında elde edilen net yabancı para pozisyonunda USD açık, EUR fazla pozisyonu ortaya çıkıyor.

BloombergHT’ye konuşan Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ, konuyla ilgili ise şunları söyledi;

“Ekonomik Koordinasyon Kurulu sonrası Cumhurbaşkanı ve Başbakanımızın açıklamaları doğrultusunda kendi hazır değerlerimizde yer alan ihtiyaç duymadığımız varlıklarımız Türk Lirası’na olan güvenimizi yansıtmak için, sektöre de bunun bir örnek olması anlamında, TL’ye çevirdik. Bu sadece varlık kalemleriyle ilgili değil. Tüm grup şirketlerimizle beraber tüm sektörle ilgili çalışmalarımızda yer alan dolar, euro bazlı tarifelerimizin de tamamını Türk Lirası’na çevirmek için geniş kapsamlı bir çalışma yaptık.Türkiye’de yaşıyoruz ve bizim gibi kurumların Türk Lirası’na öncelik etmesi lazım” dedi.

Karadağ, ne kadarlık bir varlığın çevrileceği ile ilgili soruya ise, “Biz, mali tablolarımızda grup olarak birkaç şirketten oluşuyoruz. Mali tablolara detaylı olarak bakmak lazım. Yanlış bilgi vermemek adına ‘Hangi döviz cinsinde ne kadar tutarımız vardı’ bilgisini paylaşmayayım” dedi.

Karadağ, “TL’ye çevirme işlemi yurt dışındaki işlemler için de mi geçerli olacak? Borsa İstanbul için bir kayıp olacak mı?” şeklindeki soruyu şöyle yanıtladı:

“Yurtdışındaki stratejik ortaklığımız devam ediyor. O varlığın TL’ye dönüşmesi gibi bir şey söz konusu değil. EBRD, bizim yüzde 10 hissemize sahip. Yönetim Kurulumuz’da bir üyeyle temsil ediliyor. NASDAQ, yüzde 7 hissemize sahip. Orada herhangi bir para birimi meselesi yok.”