Haberbizde.Net

Güncel Haber Son Dakika Haberler

Bir ömür boyu dayanan piller geliyor

Bir ömür boyu dayanan piller geliyor 1
<p>Yeni lityum-ion bataryalar, belli bir süre sonunda ömürlerini tamamlayıp çöpe gitmeyecek</p>

Kaliforniya Üniversitesi, bir insan ömrü kadar uzun süre dayanabilen lityum-ion bataryalar üretmenin yolunu açtılar. Söz konusu teknolojiyi mümkün kılan şey ise bilim insanlarının nanotellerin gerilme dayanıklılığını nasıl daha da arttırabileceklerini keşfetmeleri.

İnsan saç telinden binlerce kez daha ince olan filamanlar sayesinde bataryalarda nanoteller kullanan araştırmacılar böylece elektronların depolanması ve transfer işlemi için çok daha iletken ve geniş bir yüzey alanına sahip oldular.Buradaki problem ise bu nanotellerin son derece kırılgan olmaları ve tekrarlanan boşaltma ve şarj işlemlerinde yeterince sağlam duramamaları.

Konuyla ilgili yapılan araştırma ekibinden Mya Le Thai, bir manganez dioskit kabukta altın bir nanotel kaplama yaparak bu kırılganlığa bir çözüm buldu.

Thai ayrıca oluşturduğu bu düzeneği Pleksiglas benzeri bir jelden yapılan elektrolit içerisine yerleştirdi. Oluşan bu kombinasyonun son derece dayanıklı bir lityum-ion bataryayı olanaklı kıldığı belirtiliyor.Kısacası yeni buluş, belli bir süre sonra ömrünü tüketen pillerin tarih olmasının yolunu açacak gibi görünüyor.