Bilinmeyen Numaralar için 53 Milyon Harcadık

Bilinmeyen Numaralar için 53 Milyon Harcadık

Bilinmeyen numaralı öğrenmek için 53 milyon TL harcama yapıldı. 2016 yılının ilk 9 ayında bilinmeyen numaraları öğrenmek için 40 milyon arama yapıldı. Bu arama karşılığında ise 53 milyon TL ücret ödendi.

İLK 9 AYLIK VERİLER

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) verilerine dayanarak yapılan hesaplamaya göre başta bilinmeyen numara servisi veren şirketler olmak üzere rehberlik hizmeti veren şirketler 53 milyon TL nin üzerinde gelir elde ettiler. 2016 yılının ilk 9 ayında elde edilen gelir geçen yılın aynı döneminde elde edilen gelire göre %3,5 azalış yaşadı. Geçen sene aynı dönemde aynı hizmeti almak için vatandaşlar rehberlik hizmeti veren şirketlere 55 milyon TL’ye yakın ücret ödemişlerdi.

40 MİLYON ARAMA YAPILDI

2016 yılı ilk 9 aylık süre zarfında toplam arama 40 milyon arama yapıldı. Bu aramaların 33 milyon adedi isim bazlı aramalardan oluşuyorken 6 milyona yakın arama ise numara bazlı aramalardan oluşmaktadır.

11 FİRMA FAALİYET GÖSTERİYOR

Ülkemizde telefon rehber hizmeti veren toplam 11 firma faaliyet göstermektedir. Pazarın bu denli yoğun olmasından dolayı irili ufaklı rehberlik hizmeti veren firma sektörde pazar payını elde etmeye çalışmaktadır. Rehberlik hizmeti veren firmaların zaman zaman görsel ve işitsel basında reklam çalışmaları yaparak vatandaşlar nazarında bilinirliği artırma çalışmaları yürüttüğü görülmektedir.

PAZARIN %80’LİK KISMI

Pazarın %80’den fazla kısmını elinde bulunduran firmanın şekillendirdiği sektörün geleceğinin açık olduğu uzmanlar tarafından telaffuz ediliyor.

2010 YILINDAN SONRA HIZLANDI

Normal telefonların kullanıldığı dönemde kullanılan “telefon rehberi” mantığını gelişen teknolojik aletler kullanarak verilen hizmet olarak düşünülen bu sektör 2010 yılından sonra atağa kalkarak bu denli büyümüştür. Önceleri, halk arasında “bilinmeyen numaralar” olarak adlandırılan ve telefon işletmecilerinin numara veri tabanlarına erişerek elde edilen bilgilerin gerekirse işlenerek kullanıcılara ulaştırılmasını içeren 118’li numaralarla verilen rehberlik hizmetleri kapsamına, daha sonra nöbetçi eczane, ulaşım tarifeleri, vergi borcu öğrenme gibi hizmetler de dahil oldu.

Bilinmeyen Numaralar için 53 Milyon Harcadık yazısı ilk önce haberopsiyon.com üzerinde ortaya çıktı.

Bir cevap yazın