Bilecik Tiyatro Festivali Kristal Çınar Ödülleri Sahiplerini Buldu

Bilecik Tiyatro Festivali Kristal Çınar Ödülleri Sahiplerini Buldu

Bu yıl uluslararası festival düzeyine geçiş yapan 11.Uluslararası bilecik Tiyatro Festivali İstanbul Lazzoni Hotel’de gerçekleştirilen Kristal Çınar Ödül Töreni ile başladı. Görkemli ödül törenine siyaset ve sanat dünyasından önemli isimler katıldı. Sunuculuğunu başarılı sunucu Ece Erken’in yaptığı törene Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Bilecik Valisi Süleyman Elban, AK Parti Bilecik Milletvekili Halil Erdemir, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan katıldı.

Tören Bilecik Belediyesi Tarihi Mehter Takımı Senfonisi ile başladı. Ardından festivalin 11 yıllık tarihini anlatan 1 dakikalık festival arşivi görüntüleri yayınlandı. Açılış konuşmasını yapan Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, “Bu yıl hedef yine salonları doldurmak. Büyükşehirlerde bile 70-100 kişilik salonların bir kısmının dolabildiği günümüzde Bilecik’te 650 kişilik salonun her oyunda dolu olması büyük bir gurur. Bu durum Bilecik halkının sanata olan ilgisinin bir göstergesidir. Sadece bu festival kapsamında 10 yılda 100 bin izleyiciye ulaştık hedefimiz fazla kitlelere ulaşmak” diye konuştu.

Tören sırasında konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, “Bilecik Belediyesi tarafından 10 yıldır düzenlenen ve bu yıl 11.sigerçekleşen uluslararası boyutta düzenlenecek olan tiyatro festivalimizin bütün sanat severler için kültür ve sanat dünyamız için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Büyük bir medeniyetin doğuşuna şahitlik eden irfan şehri ‘Bilecik’imizde böyle büyük çaplı bir kültür ve sanat faaliyetinin yapılması gerçekten takdire şayandır” dedi.

RASİM ÖZTEKİN’E KARİYERİNİN İLK ONUR ÖDÜLÜ

Törende tiyatronun çınarı Rasim Öztekin’e Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı tarafından Kristal Çınar Onur Ödülü takdim edildi. Ödülünü alan usta oyuncu “Aldığım ilk onur ödülü olduğu için Bilecik Belediyesine teşekkür ediyorum” dedi. Diğer Kristal Çınar Ödülleri ise tiyatronun usta ismi Ortans Kıvanç’a

Bilecik Valisi Süleyman Elban verirken Azerbeycanın usta tiyatrocusu İltiqam Soltan’a ise ödülünü Bilecik Milletvekili Halil Erdemir teslim etti. Törene katılan diğer sanatçılar ise Merve Sevi, Nedim Saban, Kemal Kuruçay Suna Keskin Cengiz Küçükayvaz Ferdi Atuner törene renk kattı.

Bu yıl 11. düzenlenen ve adeta tiyatronun kalbinin attığı festival kapsamında şu ana kadar binlerce izleyici tiyatronun o güzel ve sıcak havasıyla buluştu. Festival şehrin kültürel ve sanatsal hayatına renk katmakla beraber Bilecik ve çevresinden gelen binlerce tiyatro severi de sanatla buluşturmaya devam ediyor.

KRİSTAL ÇINAR ÖZEL ÖDÜLÜ BAKAN AVCI’YA

Bu yıl 11. düzenlenen ve adeta tiyatronun kalbinin attığı festival kapsamında düzenlenen törende Kristal Çınar Özel Ödülü Başkan Selim Yağcı tarafından Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’ya takdim edildi.

FESTİVAL BU YIL ULUSLARASI PLATFORMA TAŞINDI

Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı ev sahipliğinde ve Kültür Bakanlığının da katkıları ile 2004 yılından bu yana devam eden Bilecik Ulusal Tiyatro festivali bu yıl uluslararası platforma taşındı.

Bilecik Tiyatro Festivali Kristal Çınar Ödülleri Sahiplerini Buldu Grafikhaber.net

Bir cevap yazın