Posted By HaberBizde Posted On

Bakan Kasapoğlu’ndan kulüplere uyarı

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, hedeflerinin Türk futbolunu bütün parametrelerde zirveye taşımak olduğunu söyledi. Bakan Kasapoğlu ayrıca yönetimsel ve finansal olarak kulüplerin istikrarlı olması gerektiğini belirtti.

Tüm dünyanın son 2 senedir pandemi sürecinde olduğunu hatırlatan Kasapoğlu, “Pandemi gerçeğinin sosyal, kültürel, ekonomik, endüstriyel, ticari ve sportif anlamda hayatımızın her yönüne etkileri oldu ve olmaya da devam ediyor. Spor ise belki de bu süreçten en fazla etkilenen olguların başında geliyor. 2020 yılı içerisinde pandemi tedbirleri nedeniyle dünyanın en önemli, en büyük spor organizasyonları düzenlenmedi. Ertelenen Avrupa Futbol Şampiyonası kısıtlı seyirciyle gerçekleştirilirken, Tokyo 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları sıkı tedbirler altında, seyircisiz olarak organize edildi. Türkiye olarak biz de bireysel ve takım sporları branşlarının tamamını seyircisiz oynatma kararı almıştık. Maalesef ülkemizde en çok ilgi duyulan futbol branşı da seyircisiz olarak oynandı. Etki alanına baktığımızda futbol, dünya tarihinde en geniş sınırlara ulaşmış olgudur” diye konuştu.

“FUTBOL EN KÜRESEL SPOR”

Futbolun en küresel spor olduğunu vurgulayan Bakan Kasapoğlu, “Bugün Birleşmiş Milletler’in 193 üyesi varken FIFA’nın 207 üyesi var. Ekonomik anlamda dünyanın en büyük futbol kulüplerinin ve futbol liglerinin taraftarlarının çoğu, kendi ülkesi dışında. Barcelona’nın toplam 1.300 taraftar oluşumunun 800 tanesi İspanya dışında. Bir Premier Lig maçını dünyanın tüm coğrafyaları aynı anda izliyor. Dolayısıyla bu devasa olgunun işleyişine yönelik alınmak zorunda olunan pandemi tedbirleri, etkilerin de çok fazla hissedilebilir ve derin olmasına yol açtı. Küresel anlamda futbol, pandemi sürecini en ağır şekilde geçirmeye çalışan branşların başında geliyor. 2021 yılında, Avrupa’nın en önde gelen futbol kulüplerinin toplam değeri, 2018 yılındaki seviyelerine geriledi. En önde gelen 32 Avrupa futbol kulübünün kurumsal değerlerinin, 2021 yılında ilk defa yüzde 15 düştüğü kaydedildi. Bir yıl önce 32 seçkin Avrupa kulübü arasında 20 karlı kulüp varken, bu yıl 7 kulüp kar bilgisi yayınladı. Dünyanın en karlı liglerine baktığımızda İngiliz Premier Lig’in diğer branşlarla karşılaştırılmasında 5. sırada, İspanyol La Liga’nın 8. sırada, İtalyan Seria A’nın 9. ve Fransız Lig 1’in 10. sırada olduğunu görüyoruz. Ulusal Amerikan Futbol Ligi sıralamada 1. Ulusal Amerikan Beyzbol Ligi 2. Ulusal Amerikan Basketbol Ligi NBA 3. ve Hindistan Kriket Premiere Lig’i 4. Sırada bulunuyor. Ulusal Amerikan Futbol Ligi NFL’nin değeri, İngiliz Premier Lig’in neredeyse 3 katı. Veriler gösteriyor ki futbol endüstrisinde küresel bir daralma var” ifadelerini kullandı.