Bahar yorgunluğu ile başa çıkmanın yolları

Bahar yorgunluğu ile başa çıkmanın yolları

Herkeste aynı etkiyi göstermeyen mevsimlerin başında baharlar gelmektedir. Bazılarını çok etkilemekle beraber bazıları için çiçeklerin böceklerin tabiatın yeniden canlandığı çok güzel bir mevsimdir bahar.

‘’Bu aralar kendimi yorgun hissediyorum’’… Bu ve buna benzer cümleleri bazı kişilerden sık duyarız. Eğer bu cümleyi sizde söylüyorsanız sizde “bahar yorgunluğu” olarak da bilinen bahar sendromuna kapılmışsınız demektir.

Bahar yorgunluğu durumlarına oldukça fazla kişide rastlanıyor. Genellikle görülen şikayetler; yorgunluk, baş dönmesi, sinirlilik, baş ağrısı, hassasiyet, üzücü bir ruh hali.

Uzmanların açıklamalarına göre baharda değişen ruhsal ve psikolojik durumumuz vücut kimyamızı etkilemekte ve neticesinde ise yorgunluk olarak yaşamaktayız.

Bahar yorgunluğu doğada keskin değişimlerin oluştuğu bir döneme denk gelir. İnsanlar ve birçok hayvan ışık ve sıcaklık gibi dış etkenlere karşı metabolizmalarını ve hormon seviyelerini düzenlerler. Yaza nazaran kışın vücut ısısı biraz daha düşüktür. Sanki mini bir kış uykusundaymışız gibi olan bu durum metabolizma hızını aşağıya çeker, yani yavaşlatır. Bu dönemlerde vücudumuz uyku hormonunu daha fazla salgılar. Salgılanan bu hormonunda etkisi ile uyku ihtiyacı artar.

Fakat bedenimiz bu hızlı hormonal değişikliklere adapte olamayabilir. Alışmak çoğunlukla 2-3 hafta zaman gerektirir. Ayrıca yaz saati uygulamasına geçiş de bu döneme denk gelebilir ve belirtiler yaygınlaşır.

Bir cevap yazın