Ayşegül Aldinç Türkçe’nin Hatalı Kullanımı Hakkında Eleştirilerde Bulundu

Ayşegül Aldinç Türkçe’nin Hatalı Kullanımı Hakkında Eleştirilerde Bulundu

Müzik endüstrisinde kendine has çizgisi ve duruşu ile farklı bir yerde konumlanmayı başaran Ayşegül Aldinç TRT FM’de Michael Kuyucu’un Programına konuk oldu. “Sek’iz” albümünün ikinci video klibi için kamera karşısına geçeceğini açıklayan Ayşegül Aldinç. Pop müzikte yaşanan benzeşmeden Türkçe’nin kullanımına kadar pek çok alanda yapılan hatalara karşı duyduğu rahatsızlıkları ilk kez dobra dobra Michael Kuyucu’ya anlattı.

Google Sayesinde Herkes Araştırmayı Unuttu

Ayşegül Aldinç, Michael Kuyucu’ya Türkçe’de yapılan hataların kendisini çok rahatsız ettiğini söyledi. Aldinç “Mesaj kaygılı biri değilim ama Türkçe’de çok enteresan şeylerle karşılaşıyorum. Mesela “berat” kandili yerine sosyal medyada “beraat” yazanlar oldu. Bilgisizlik hat safhada. Çok şaşırdım, üzüldüm, kızdım. Sosyal medyadan insanları uyardım. Mesela “Aynen Öyle” deliliği var insanlarda. “Ayyyynen Öyle, “y” si de bol kullanılıyor. Hep bunu duyuyorum, herkes bu lafı söylüyor. Birbirine herkes “aynen öyle” diyor. Birisi bir yanlış şey söylüyor arkasından geliyor. Araştırmak yok ! Teknoloji ve Google sayesinde araştırmadan hazıra konmaya alıştığımız için işin özünü kavramadan tepesindeki kaymakla idare ediyoruz.” diyerek sosyal medyanın insanları hazıra teşvik ettiğini söyledi.

Pop Müziğine MARUZ Kaldığımda POP Dinlemiyorum

Ayşegül Aldinç, Michael Kuyucu’ya popüler müzikte üretilen şarkıların birbirine benzediğini ve bu yüzden dolayı fazla pop müzik dinlemediğini söyledi. Aldinç: “90lı yılların alt yapı ve soundunu günümüzde çok kullanıyorlar. Alternatif işler yapan arkadaşlarımız daha şanslı pop müzikte. Mesela oturup da pop müzik dinlemiyorum. Neden? Pop müziğe maruz kaldığım zaman, arka arkaya hep aynı şeyleri dinliyorum gibi geliyor. Uzun birbirine bağlanmış bir potpori dinliyor gibi oluyorum, şarkılar nerde başlıyor nerde bitiyor anlıyorum. Birbirine benzeyen aynı renkte vagonlar gibi sıralanmış şarkılar. Çok mümkün değil bunu dinlemem, biraz daha sofistike şeyler oluyor hayatımda, alternatif müzik gibi, caz gibi, bunlarla dinleniyorum. Çok güzel pop şarkıları var ama genelde yoruluyorum pop müzik dinlerken. Radyolarda kasıyor bazı şarkıları. Dinleyici kendisi seçmiyor ona dayatılanı dinliyor. Öyle olunca arada güzel şeyler kayboluyor müzik dünyasında. “ diyerek müzik endüstrisi hakkında bir eleştiride bulundu.

Bir cevap yazın