Avrupa’da en mutsuz göçmenler Türkler

Avrupa’da en mutsuz göçmenler Türkler

Göçmenler arasında yapılan araştırmaya göre Türklerinin %18 lik kısmı kendilerinin dezavantajlı olduğuna inanıyor. Diğer milletlerde bu oran daha düşük seviyelerde seyrediyor.

Yapılan araştırmanın sonuçlarına dayanarak açıklanan rapora göre, Türkler arasında yoksulluk seviyesi de çok yüksek oranda. Avrupa’da ki göçmenlerin % 14’ü yoksulluk sınırının altında yaşam sürüyor. Türklerde bu oran %30 seviyelerinde seyrediyor.

Bu oran Yugoslavya kökenlilerde yüzde 27, Doğu Avrupa’dan gelenler arasında ise yüzde 20 düzeyinde seyrediyor.

Kazanç sağlayan Türklerinde kazançları çok yüksek değil. Kazandıkları meblağ göçmenler arasında ortalamanın altında seyrediyor. Güney Avrupa ülkelerinden gelen göçmen ailelerin ortalama geliri bin 486 Euro düzeyindeyken, Türklerin ortalama aylık geliri bin 242 Euro olarak gerçekleşiyor. Arada ciddi uçurum var. Göçmen olmayan yerli  halkın ortalama geliri ise bin 730 Euro.

Almanya’daki Türklerin ekonomik durumlarının bu denli kötü olmasında eğitim durumlarının düşük olması ilk sırada gelmektedir.

Göçmen olarak Avrupa’da  yaşayan Türkler arasında meslek eğitimi almamışların oranı % 65 olarak gözüküyor. Diğer milletlere göre daha yüksek seyrediyor. Örneğin Doğu Avrupa’dan gelenler arasında mesleki eğitim alanların oranı % 25.

Birinci kuşak göçmenler arasında ekonomik durumu iyi olmayanların oranı da yüksek. İstatistiklere göre, 50-64 yaş arasındaki her dört göçmenden biri yoksul. 65 yaş üstündekiler de ise her üç kişiden biri yoksulluk sınırının altında.

Almanya’daki yaşlı göçmenlerin sağlık durumu da iç açıcı değil. Hasta ya da sakat olanların oranı göçmen kökenli olmayanlara göre daha yüksek. Orta yaş üstü Türk kadınlarının diğer kadınlara göre kilo sorunu yaşadıkları ve daha sık rahatsızlık yaşadıkları da istatistiki değerlendirmelerde göze çarpıyor.

 

Bir cevap yazın