Haberbizde.Net

Güncel Haber Son Dakika Haberler

Alzheimer Hastalığını Ertelemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Alzheimer Hastalığını Ertelemek İçin Neler Yapılmalıdır? 1

Alzheimer genellikle 65 yaş üzeri hastalarda görülmekle birlikte, nadir de olsa daha genç yaşlarda da görülebilmektedirAlzheimer genellikle 65 yaş üzeri hastalarda görülmekle birlikte, nadir de olsa daha genç yaşlarda da görülebilmektedir. Geri dönüşümü olmayan ve ilerleyen bir hastalık olan alzheimer ciddi bir hastalıktır. Belirtiler görüldükten 7-8 yıl sonra ölüme yol açabilmektedir. İlerleyen yaşla birlikte, Alzheimer Hastalığı’nın görülme sıklığı artar ancak Alzheimer Hastalığı’nın normal yaşlanmanın kaçınılmaz sonucu olmadığı bilinmelidir. Medicana Konya Hastanesi Nöroloji Uzm. Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Büyükgöl konuyla ilgili bilgi verdi.

Hem kadınları hem erkekleri etkileyen bu hastalık kadınlarda biraz daha fazla görülmektedir.
Bu hastalığın tanısının konulması için bir uzmana başvurmak gerekir. Yapılan nörolojik muayene, zihinsel testler, kan tetkikleri ve çekilen beyin görüntülemeleri ile bu hastalık diğer hastalıklardan ayırt edilmeye çalışılır. Çünkü her unutkanlık Alzheimer değildir.

Nasıl Tedavi Edilir?
Alzheimer hastalığını tamamen ortadan kaldıracak bir tedavi bugün için ne yazık ki yoktur. Ancak belli bir süre hastalığın ilerleme hızını durduracak ya da yavaşlatacak bazı yeni tedavi olanakları bulunmaktadır. Amaç hastanın yaşam kalitesini artırmaktır.
Alzheimer Hastalığını Ertelemek İçin Neler Yapılmalıdır?
Zihnimizi sürekli aktif tutmak,
Düzenli uyku uyumak,
Katı yağlardan uzak durmak,
Yağ ve şeker tüketimini en aza indirmek,
Tansiyonu ve kan şekerini normal değerlerde tutmak,
Balık, sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek gibi.

Alzheimer Yalnızca Hastayı Etkilemiyor!
Alzheimer Hastalığı sadece hastayı değil aynı zamanda yakın çevresini ve hastaya bakım verenleri de etkilemektedir. Yapılan çalışmalarda bu hastalara bakım verenlerde de psikiyatrik sorunların ortaya çıktığı gözlenmiştir. Sonuç olarak her unutkanlık Alzheimer hastalığı demek değildir. Unutkanlığın birçok sebebi vardır. Alzheimer hastalığı bulaşıcı değildir ancak ailede Alzheimer hastalığı olma riskini arttırmaktadır. Alzheimer Hastalığı öldürücü değildir ama hastalık ilerledikçe hastanın bakım gereksinimi artar ve bununla beraber ortaya çıkan bazı hastalıklar yaşam süresini kısaltabilir.