Haberbizde.Net

Güncel Haber Son Dakika Haberler

ABD Başkanlık Seçimlerinde dijital teknoloji seçmeni etkiledi

ABD Başkanlık Seçimlerinde dijital teknoloji seçmeni etkiledi 1

ABD’de seçimlerine insanlardan önce robotlar damgasını vurdu. Özellikle sosyal medya sitelerinde insan gibi haber yazıp tweet’lere cevap veren haber robotları tartışmaları kızıştırarak seçmenlerin görüşlerini etkiledi

1 / 15

ABD’de dananın kuyruğu bugün kopuyor. Ülkeyi gelecek dört yıl boyunca yönetecek yeni başkan bugün belli olacak.

2 / 15

Ancak önceki seçimlere kıyasla dananın kuyruğu adayların televizyonlarda yaptıkları tartışmalardan ziyade internet ortamındaki faaliyetlerine göre kopacak.

3 / 15

Demokrat aday Hillary Clinton’ın dijital kampanyası Google’ın eski CEO’su Eric Schmidt’in sahibi olduğu Groundwork tarafından yönetildi.

4 / 15

Cumhuriyetçi aday Donald Trump da sanal dünyadaki görünüşünü Silikon Vadisi’nin deneyimli şirketlerine devretti.

5 / 15

Ancak tarafların internet ortamındaki faaliyetleri sadece sosyal medya ile de sınırlı kalmadı. Önceki seçimlerde hiç olmayan haber robotları da (News bots) propaganda döneminde yer aldı.

6 / 15

Yapılan araştırmalara göre gerek sosyal medya ve gerekse haber sitelerinde seçime yönelik yer alan haberlerin yüzde 20’si haber robotları tarafından hazırlanıyor.

7 / 15

Bu robotları yönlendiren akıllı yazılımlar (algoritmalar) öylesine gelişti ki artık söz konusu yazılımlar aynı insan gibi tweet ve haberlere yanıt verebilir, tartışmaları kızıştırabilir hale geldi.

8 / 15

Öyle ki gerek Trump’ın ırkçı açıklamaları ve gerekse Clinton’ın e-posta olayı bu yolla tüm dünyaya duyuruldu ve tartışıldı. Diğer bir ifadeyle ABD’de başkanlık seçimlerine insanlardan önce robotlar damgalarını vurdu.

9 / 15

İŞTE ABD BAŞKANLIK SEÇİMİNE DAMGA VURAN 4 TEKNOLOJİ

– Bulut ve Big Data: Propaganda sürecini yönetenler kamuoyu araştırmaları yerine doğrudan kullanıcı bilgilerinden yola çıkarak seçmenlere özel içerikler hazırladı.

10 / 15

– Mobil cihazlar: Seçmeni bir an olsun yalnız bırakmayan uzmanlar özellikle cep telefonu, tablet vb cihazlar üzerinden kitleyi sürekli kontrol altında tuttu.

11 / 15

– Sosyal medya: Uzmanlar çok farklı sosyal medya kanalları üzerinden adaylarla ilgili çok daha kapsamlı destek veya karalama operasyonları yürüttü.

12 / 15

– Haber robotları: Kampanyaları tasarlayanlar destek ve karalama haberlerinin yayılması için algoritmalar tarafından yönetilen haber robotlarını kullandı.

13 / 15

SOSYAL MEDYAYI EN İYİ OBAMA KULLANDI

ABD Başkanı Barack Obama, Kasım 2008’de yapılan seçim öncesi sosyal medyayı çok etkili kullanarak dikkatleri çekti.

14 / 15

Elinden hiç düşürmediği Blackberry mobil telefonuyla doğrudan seçmenleriyle iletişim halinde kalan Obama, o tarihe kadar hiç görülmemiş bir propaganda dönemi geçirdi.

15 / 15

Bu sayede başta gençler ve kararsızlar olmak üzere seçimde kazanmakla kaybetmeyi belirleyen kritik seçmen sayısını yakalayan Obama, ABD başkanlık seçimlerinde de yeni bir sayfa açmış oldu.