Posted By HaberBizde Posted On

9 önemli faydası ile tarçın: her gün tarçın tükettiğinizde vücudunuza neler olur?

Tarçın, eski Mısır ve Çin kadar eski zamanlarda bile dünya çapında birçok kültürde kullanılmıştır. Tarçın sütlaca, kurabiyelere ve unlu mamüllere sadece lezzet katıyor gibi düşünsek de antik çağda yaşayan insanlar tarçını lezzetinden çok tıbbi özellikleri için kullanmışlardı. Çünkü biliyorlardı ki bu baharat vücuda her türlü faydayı sağlama potansiyeline sahiptir. Peki her gün uygun miktarda tarçın tükettiğinizde vücudunuzda neler olur, biliyor musunuz?

1 . Kan şekeriniz yükselir
Şeker hastalığı olan veya şeker hastalığı geliştirme riski taşıyan kişiler için kan şekeri düzeylerini yakından izleme ihtiyacı günlük bir endişe kaynağıdır. Ancak düzenli olarak tarçın yemek, bu kişilerin uygun kan şekeri seviyelerini korumasına yardımcı olabilir. Araştırmacılar tarçındaki bileşiklerin insülini taklit ettiğini, bu nedenle tarçın yediğinizde vücudunuzun hücrelerinize glikoz göndermesinin daha kolay olacağını raporluyorlar.
Bununla birlikte, tarçının diyabet için etkili bir tedavi yöntemi olduğunu kesin olarak söylemek için yeterli araştırma olmadığını belirtmek önemli. Bunun yerine diyabetli kişilerin, diyetlerine dikkat etmek, bol miktarda fiziksel aktivite yapmak ve reçeteli ilaçlarını almak gibi sağlıklı uygulamalara devam etmeleri gerektiği unutulmamalıdır. Kronik bir sağlık durumunu tedavi etmek için herhangi bir yiyeceğe (veya bu durumda herhangi bir baharata) güvenmek tam olarak doğru bir fikir değildir.

2 . Kolesterolünüz iyileşir
Tıpkı diyabetli kişilerin kan şekeri düzeylerini dikkatle izlemesi gerektiği gibi, yüksek kolesterolü olanların da kan lipidlerini izlemesi gerekir. Health Digest’in haberine göre tarçın burada da küçük bir fark yaratabilir. Burada teşekkür etmemiz gereken tarçında bulunan sinnamaldehit adı verilen bir bileşiktir. Tarçına kendine özgü sıcak lezzetini veren sinnamaldehit, vücudunuzdaki kolesterol oluşturan enzimleri baskılayarak kan dolaşımındaki yağ miktarını azaltabilir. Bazı araştırmalar, tarçın takviyeleri aldıktan sonra toplam kolesterol, LDL kolesterol (“kötü” kolesterol) ve trigliserit seviyeleri düşen deneklerin HDL kolesterolünün (“iyi” kolesterol) düşmediğini ekliyorlar. (Bununla birlikte, daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu belirtmek önemlidir. Bu nedenle, yüksek kolesterolü olan kişiler, durumlarını iyileştirmek için yalnızca tarçın tüketimine bağlı kalmamalıdır.)

3 . Artrit ağrısından kurtulabilirsiniz
Artrit veya başka bir tür kronik ağrı çekiyorsanız, muhtemelen bu tip ağrıların iltihaplanmadan kaynaklandığını doktorunuzdan duymuşsunuzdur. Bu iltihap ve ağrılar vücudunuzun enfeksiyona veya yaralanmaya verdiği tepkiyi ifade eder. Harvard Health‘e göre, akut inflamasyon aslında iyileşme sürecinizin doğal bir parçasıdır. Kolunuzu bir şeye çarpmayı ve sonraki birkaç saat boyunca dirseğinizin şiştiğini, kızardığını ve biraz ağrıyla zonkladığını düşünün. “Vücut bir yaralanma sinyali verdiğinde, bağışıklık sisteminiz bölgeyi çevrelemek ve korumak için bir beyaz kan hücresi ordusu gönderir”, ancak, “beyaz kan hücreleri yakındaki sağlıklı dokulara ve organlara saldırırsa” ve vücudun geri kalanına yayılırsa bu iyi bir şey olmaz. Özetle kronik inflamasyon olarak bilinen şey budur.
Artrit Vakfı’na göre tarçın, kronik iltihaplanmanın neden olduğu ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilecek birkaç baharattan biri olabilir. Bunun nedeni, bileşik sinnamaldehitin serbest radikallerin neden olduğu hasarı önleyebilmesi veya azaltabilmesi olarak belirtilmektedir. Gerçekten gözle görülür şekilde azaltılmış bir iltihaplanma düzeyi elde etmek için tarçının diğer iltihap önleyici gıdalara ek olarak tüketilmesi gerektiğini unutmamak önemlidir. Enflamasyona yardımcı olan diğer baharatlar arasında zerdeçal, zencefil ve kırmızı biber bulunur.

4 . Ağız sağlığınız iyileşir
Tarçınlı diş macunu kullandıysanız veya tarçın sakızı çiğnediyseniz, tarçının ağızdaki kötü kokuları maskeleyecek kadar güçlü bir kokusu olduğunu bilirsiniz. Ancak tarçının ağız sağlığınız için kokuları maskelemekten daha fazlasını yaptığı ortaya çıktı. Tarçın yağı ağız kokusuna ve hatta çürüklere neden olan oral bakterileri öldürme potansiyeline sahiptir. Ağız sağlığınızdan emin olmadığınız günlerde bir parça tarçın çubuğu çiğneyebilirsiniz örneğin. Başka bir kullanım şekli ise bir bardak suyu 5 çubuk tarçınla kaynatarak doğal bir gargara yapmanızdır. Soğuduktan sonra geleneksel gargara gibi kullanılabilir. Farkı hemen göreceksiniz.