Güncel

Kurumsal Hediyenin İş Ortamı Açısından Önemi

Kurumsal Hediyenin İş Ortamı Açısından Önemi

Herkes hediye almaya bayılır. Ne zaman ve nasıl olursa olsun insanlar, ailelerinden sevdiklerinden ve arkadaşlarından aldıkları hediyeler karşısında büyük bir sevinç duyar. Beklenmedik olan bu hediyeler, her zaman güzel sonuçlar doğurmaktadır. Sevgiyi pekiştirmenin en güzel yollarından olan hediye, alan kişide tarifsiz duygulara sebep olmaktadır. Bunun farkında olan şirketler, çalışanlarını bu şekilde memnun etmenin yollarını aramaktadır. İş ortamı içerisinde çalışanın gösterdiği gayret ve tutumu ödüllendirmek isteyen şirketler, kurumsal hediyeverme yoluna başvurabilir. Şirketin çalışanına göstereceği en hoş ve düşünceli tavırların başında gelen hediyeler, iş ortamında daha fazla olumlu hava oluşturmanın da anahtarıdır.

Kurumsal hediye, tıpkı çalışanların sevdiklerinden aldığı beklenmedik hediyeler gibidir. Sevdiğine karşı olan duygusunu göstermek isteyenler nasıl daha fazla güzel hisler doğmasını istiyorsa şirketler de aynı şekilde iş ortamında olumlu bir hava yaratma arayışındadır. Bu arayış çerçevesinde ortaya çıkan kurumsal hediyeler, çalışanın motivasyonunu arttırmada da en önemli rolü üstlenmektedir. Gösterilen bu düşünceli tavır sonrası çalışan emeğinin karşılık gördüğünü hisseder. Bu doğrultuda ödüllendirildiğini hisseden çalışan, ilerleyen zamanlarda dahada gönülden çalışma isteğiyle iş yerine gelmektedir.

Kurumsal hediye ekip arkadaşları arasındaki birlikteliği de pekiştirir. Çalışma ortamında sağlanan olumlu atmosferin en temel anahtarlarından olan kurumsal hediye, çalışanın iş arkadaşlarıyla daha sıkı ilişkiler kurmasına yol açmaktadır. Bu hediye sonrası sanki kendi işiymiş gibi bir motivasyon yüklenen çalışan, kendi motivasyonunu yükselttiği gibi sergilediği tavırla ekip arkadaşlarını da yukarı çıkarmaktadır. İşverenlerin en istediği ortam olan sıkı bir ekip çalışması, firmanın gösterdiği bu hoş tavır sonrasında ortaya çıkabilir.

Kurumsal hediye beraberinde profesyonel ilişkiler getirir

Hayatın getirdiği zorlukların en kilit noktalarından biri olan iş ortamı; stresli, yorucu ve rekabet çerçevesinde çekmektedir. Piyasada en iyisi olmayı hedefleyen firmalar, daima yeni yollar arayarak yenilikçi çözümlere başvurmaktadır. Bu çözümler arasında daha fazla müşteri kazanmak için her ne kadar kampanyalar başı çekse de müşteri kaybetmemek için de çeşitli promosyonlar yapılabilmektedir. Bunun yanında müşterilerine daha fazla değer gösterdiğini sergilemek isteyen firmalar, kurumsal hediyeler sayesinde bunu gerçekleştirir. Müşterileriyle ilişkilerini sağlama almak ve gelecekteki potansiyel işlerde iyi bir konumda olmak için kurumsal hediyeler büyük bir rol üstlenmektedir.

Kurumsal hediyelerin öneminin en güzel şekilde gözlemlenebileceği noktalardan biri müşteri ve firma ilişkisidir. Özellikle uzun yıllardır sıkı bir iş çerçevesi içerisinde çalışan müşteriler ve firmalar, zaman zaman karşılıklı hediyeleşme yollarına başvurabilir. Aradaki ilişkiyi dahada arttırmak amaçlanırken aynı zamanda potansiyel yeni işlere zemin hazırlanır. Bunların yanı sıra, kurumsal hediyenin en önemli görevlerinden biri de müşteriyi kaybetmeye engel teşkil etmesidir. Herkes birlikte çalıştığı ya da ürün satın aldığı firma tarafından değerli hissedilmek ister. Bu düşünceden hareketle firmalar, müşterilerine zaman zaman kurumsal hediyeler göndermektedir. Bu doğrultuda değerli olduğunu hisseden müşteri, o firmayla daha yakın ilişkiler kurmak ister.

Kurumsal hediye aynı zamanda sektördeki rakip firmalara da gönderilebilir. Etik bir iş çehresinde çalışmak ve bu çerçeve dışında her alanda rekabet ettiği firmayla yakın bir konumda bulunmak isteyen firmalar, zaman zaman kurumsal hediye paketi hazırlamaktadır. Bu paketlerin özenle hazırlanmasının ardından rakip firmalara hediyeler gönderilmektedir. Sonuç olarak aradaki ilişkileri güçlendiren ve varsa anlaşmazlıkları yumuşatan bu hediyeler, anlam olarak oldukça değerli görülür. Hediye verenin tutumundaki iyi niyet göstergesi, rakip firmanın işvereninde de sirayet ederek aynı şekilde karşılık verme ihtiyacı doğurmaktadır. Böylelikle aradaki rekabet ilişkisinin zamanda güçlendiği görülür.

Kurumsal hediye hazırlamanın püf noktaları

Kurumsal hediyenin taşıdığı anlam ve neden kullanıldığı hakkında oldukça geniş bir kapsam vardır. Motivasyon arttırmak, ilişkileri geliştirmek ve profesyonel iş ortamını genişletmek amacı güden bu hediyeler, birçok çerçevede verilebilmektedir. Çalışandan müşteriye ve diğer firmalara kadar her şekilde verilebilen bu hediyeler, hazırlanış açısından oldukça titiz bir süreçten geçmektedir. Peki kurumsal hediye kutusu nasıl olmalıdır?

Kurumsal hediye kutusu hazırlanırken dikkat edilmesi gereken ilk şey doğru hediye tercihidir. Hediye verilecek kişiye özel mi yoksa genel mi bir hediye seçileceğinin belirlenmesinin ardından bir diğer önemli şey olan paketleme sürecine geçilir. Ürün kadar paketleme de kurumsal hediyede oldukça önemlidir. Birçok firma kurumsal hediye vereceklerinde kendi şirketlerinin renklerini ve temasını taşıyan ambalajları tercih etme eğilimi gösterebilir. Fakat bu tercihler sırasında şık ama sade bir görüntü elde edilmesi oldukça önemlidir. Firma amblemi ya da her yerinde şirketle alakalı yazılar yer alan ambalajlar tercih edilmemelidir. Sade bir şekilde firmayı temsil eden bir logo ya da yazıyla birlikte hoş bir temada ambalaj seçilmeli ve hediye kutusu süsleyecek güzel bir fiyonk yapılmalıdır.

Kurumsal Hediyenin En Doğru Adresi: Bir Yaşam Kutusu

Kurumsal hediyenin taşıdığı anlamı daha iyi kavramak adına mutlaka 1 Yaşam Kutusu sitesinin ziyaret edilmesi gerekir. Kurumsal hediyenin ne olduğundan taşıdığı anlama ve hangi ürünleri içerebileceğine kadar birçok alanda yardımcı olan 1 Yaşam Kutusu, çalışanlardan müşterilere ve diğer firmalara kadar her alanda en doğru hediye tercihinde destek olacaktır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu