Haberbizde.Net

Güncel Haber Son Dakika Haberler

5. Atıf Yılmaz Kısa Film Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu

5. Atıf Yılmaz Kısa Film Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu 1

Forum Mersin Alışveriş Merkezi ve Mersin Üniversitesi (MEÜ) işbirliğiyle bu yıl 5.’si düzenlenen Atıf Yılmaz Kısa Film Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu.

Form Mersin, Mersin Üniversitesi ve Daraba Film Yapım Event işbirliğinde Türk sinemasının usta yönetmeni Atıf Yılmaz’ı ölümünün 10. yıl dönümünde anmak amacı ile gerçekleştirilen Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali gala gecesinde ödüller sahiplerini buldu. Kurmaca kategorisinden 191, belgesel kategorisinden 38, canlandırma / animasyon kategorisinden 31 olmak üzere toplam 260 kısa film, finale kalabilmek için yarıştı. 5.’si düzenlenen Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali’nde, diğer 4 ödül töreninden farklı olarak bu yıl 62. yılını kutlayan Köklü Film Festivali’nden son yılların en iyilerinin toplandığı ‘Oberhausen Uluslararası Kısa Film Seçkisi’ sinemaseverlerle buluştu.

USTA OYUNCULAR TÜRKAN ŞORAY VE DENİZ TÜRKALİ ONUR KONUĞU

Mersin Form AVM Atıf Yılmaz Meydanı’nda düzenlenen gala gecesine; Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, öğretim üyelerinin yanı sıra çok sayıda sanatsever katıldı. Gecenin onur konuğu olarak ise Türk sinemasının ‘Sultan’ lakaplı usta oyuncusu Türkan Şoray ve Yönetmen Atıf Yılmaz’ın eşi oyuncu Deniz Türkali gecede yer aldı. Galada kısa bir konuşma yapan Türkan Şoray’ın, usta yönetmen Atıf Yılmaz ile anılarını anlatması, gecede duygu dolu anlar yaşanmasına neden oldu. Şoray, “Sevgili Atıf Yılmaz şu an burada bizi görüyor. Sinema beraberliğimizin içinde inanılmaz bir dostluğumuz vardı. Onun adına sinemaya gönül veren gençlerin ödüllendirilmesi çok güzel” dedi.

Eşi Atıf Yılmaz ile anılarını anlatan ve gözleri dolan Deniz Türkali’yi sahnede Türkan Şoray teselli etti. Mersin’in kendisi için bir ‘vefa şehri’ olduğunu dile getiren Türkali, “Bu harika organizasyonu gerçekleştiren, her yıl daha güzele götürme çabasını gösteren herkese kendi adıma ve Atıf Yılmaz adına çok teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı.

KURMACA KATEGORİSİNDE ÖDÜLÜ 2 FİLM PAYLAŞTI

Bu yıl 5.’si düzenlenen Atıf Yılmaz Kısa Film Yarışması’nda dereceye giren filmlerin yönetmenleri ödüllerini aldı.

Gala gecesinde ödül alan kısa filimler şu şekilde:

Belgesel kategorisinde birincilik ödülü: Reger (Gezgin) isimli filmle Bulut Renas Kaçan’ın oldu.
Canlandırma-animasyon kategorisinde: Metin Vatansever’in ‘Nefretin Üvey Evlatlarıyız’ isimli kısa filmi ödüle layık görüldü.
Kurmaca kategorisinde ödüller ikiye ayrıldı. Aynı ödülü Yakup Tekin Tangaç’ın ‘Azad’ isimli filmiyle, Metehan Sereflioğlu’nun ‘7 Santimetre’ adlı çalışması ödüle layık görüldü.

Gecenin sonunda dağıtılan ödüllerin ardından onur konukları Türkan Şoray ile Deniz Türkali’ye, Vali Özdemir Çakacak tarafından birer şilt takdim edildi. Gece, hatıra fotoğraflarının çekilmesiyle son buldu.