Güncel

YÖK tarafından tanınan Azerbaycan üniversiteleri

YÖK Tarafından Tanınan Azerbaycan Üniversiteleri
YÖK tarafından tanınan Azerbaycan üniversiteleri
, YÖK resmi sayfasında bulunmaktadır. Türk öğrenciler ÖSYM sınavıyla istedikleri bölümlere yerleşemediğinde yurt dışı olanaklarını araştırmaktadırlar. Seçilen ülkenin ve üniversitenin YÖK denkliğini sunması öğrencilerin elde edeceği diplomalarla ülkelerinde sorunsuz olarak çalışma olanağı sunmaktadır. Denklikle diplomaların Türkiye sınırları içinde de geçerliliği vardır. YÖK denklik verirken şu gibi kriterler baz alınmaktadır:
-Üniversitenin eğitim kadrosu,
-Fiziki yapısı,
-Eğitim uygulamaları,
-Eğitim Müfredatı,
Öğrencilerin Azerbaycan Üniversitesi eğitimlerini aldığında elde edilen diplomanın ülkemizde geçerliliğinin olması için ilk olarak üniversitenin YÖK tarafından tanınmış olması gerekmektedir. Alınan eğitim içeriğine göre denklik verilecektir. Yurt dışında alınacak eğitimin ülkemizdeki üniversitelerin eğitimleriyle müfredat ve kalite olarak uyması gerekmektedir.

Azerbaycan YÖK Denkliği Olan Üniversiteler
Azerbaycan’da denkliği olan üniversiteler bulunmaktadır. Ülkenin eğitim sistemiyle fazla benzerlik olduğundan birçok üniversite için YÖK denkliği bulunmaktadır. YÖK tarafından tanınan Azerbaycan üniversiteleri şu şekildedir:
-Bakü Slavyan Üniversitesi
-Azerbaycan Diller Üniversitesi
-Bakü Devlet Üniversitesi
-Nahçıvan Devlet Üniversitesi
-Azerbaycan Teknik Üniversitesi
-Azerbaycan Tıp Üniversitesi
Azerbaycan’daki üniversitelerin bazıları YÖK sınavıyla öğrenci almaktadır. Bazı Azerbaycan Fakülteleri de sınav olmaksızın ücretli bir şekilde öğrenci kabul etmektedir. Bu üniversitelerin denklik sahibi olmasıyla ülkemizde çalışma alanında herhangi bir problem yaşamadan çalışmak mümkündür. Öğrenciler Azerbaycan Üniversiteleri YÖK denkliği ile ilgili YÖK’e dilekçeyle başvuruda bulunarak tercih yapacakları üniversite hakkında sorgulama yapılabilmektedir.

Azerbaycan Üniversiteleri YÖK Tanınırlığı
Azerbaycan’da denklik olan üniversiteler için ilk şart YÖK tanınırlığıdır. YÖK tarafından tanınan üniversiteden mezun olabilmek, doğrudan diplomada denklik sağlamak anlamına gelmemektedir. YÖK denkliği için bireysel başvurular alınmaktadır. Bu belgeyi almak için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. YÖK gerekli gördüğünde öğrencilere Azerbaycan diploması denkliği verebilmek için sınav yapılmaktadır. Bu seviye tespit sınavıdır. Öğrencilerin sınavdan minimum 40 puan alması gerekmektedir. Nitelikli ve kaliteli Azerbaycan Üniversiteleri eğitimini alanlar hiçbir şekilde zorlanma yaşamadan bu not baremini geçmektedir.

Firma Bilgileri: Eurostar Yurtdışı Eğitim Katip Mustafa Çelebi Mahallesi İstiklal Caddesi No: 49/5 (Mavi Han) Taksim-Beyoğlu /İstanbul
Tel: 0 (212) 244 66 00

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu