“39 Basamak” yeniden tiyatroseverlerle buluşuyor

“39 Basamak” yeniden tiyatroseverlerle buluşuyor

John Buchan’ın usta kalemini ve Alfred Hitchcock’un sinema dehasını tiyatro sahnesinde buluşturan ”39 Basamak”, Engin Hepileri, Demet Evgar, Bülent Şakrak ve Onur Saylak’ın oyunculuğuyla sahnede hayat buluyor. Richard Hannay’in (Engin Hepileri), can sıkıntısını dağıtmak için bir tiyatro oyununa gitmeye karar vermesiyle başlayan hikaye, tiyatroda gizemli güzel Annabella’yla (Demet Evgar) tanışması serüvene dönüşür. Kendini Londra’dan İskoçya’ya uzanan çok komik ve heyecanlı bir casusluk serüveninin ortasında bulan Hannay’e bu serüvende pek çok rolle karşımıza çıkan soytarılar (Okan Yalabık ve Bülent Şakrak) eşlik eder.

Korku, gerilim ve komediyi bir arada sunan, dünyanın en ünlü kovalamacılarından olan ”39 Basamak”, 26 Ekim Çarşamba ve 27 Ekim Perşembe tarihlerinde Zorlu PSM’de sahnede olacak.

39 Basamak, Zorlu PSM Drama Sahnesi’nde seyircisini bekliyor.

1935 Ağustos’u, Richard Hannay (Engin Hepileri), can sıkıntısını dağıtmak üzere bir tiyatro oyununa gitmeye karar verir.

Hannay, o gece tiyatroda gizemli güzel Annabella’yla (Demet Evgar) tanışır ve kendini Londra’dan İskoçya’ya uzanan çok komik, heyecanlı, hareketli, çılgın bir casusluk serüveninin ortasında bulur. Bu serüvende ise onlara pek çok rolle karşımıza çıkan soytarılar (Okan Yalabık ve Bülent Şakrak) eşlik eder.

Sergilendiği her ülkede seyircinin yoğun ilgisiyle karşılaşan 39 Basamak, 9 sene boyunca aralıksız olarak sahnelendiği West End’in en uzun soluklu yapımlarından biri olmuştur.

Alfred Hitchcock, John Buchan’ın 39 Basamak adlı romanını filme çekerken bu gerilim romanının heyecan yüklü atmosferine, incelikli ama geri planda duran bir mizah dozunu eklemeyi de ihmal etmemiştir. Patrick Barlow, 39 Basamak’ı tiyatroya uyarlarken bu mizah anlayışını alabildiğine öne çıkarmış, gerilim atmosferinin çevrelediği alabildiğine çılgın bir komedinin izini sürmüştür.

Geleneksel komedi anlayışının vazgeçilmez ögeleri; dinamik ve durmak bilmez bir aksiyon, olmayacak ama harikulade teatral raslantılar, yaptıkları ile yapmak istedikleri birbirine uymayan karakterler, binbir kalıba giren oyuncular, bu uyarlamada ustalıkla bir araya getirilmiş. Patrick Barlow bu uyarlamayı yaparken Alfred Hitchcock izleğini sahne sahne takip etmiş, romandan çok filmin, Hitchcock’un uyarlamasını sahneye getirmiş.

Ortaya çıkan bu çılgın komediyi izlemek isteyenler için 39 Basamak, 18 Şubat’tan itibaren Zorlu PSM Drama Sahnesi‘nde seyircisini bekliyor.

Yazan: Patrick Barlow
Çeviren: Mehmet Ergen
Yöneten: Mehmet Birkiye
Oynayanlar: Demet Evgar, Engin Hepileri, Bülent Şakrak, Okan Yalabık
Dekor Tasarım: Efter Tunç
Kostüm Tasarım: Ayşegül Alev
Işık Tasarım: Cem Yılmazer
Hareket Düzeni: Alpaslan Karaduman
Kukla Tasarım: Candan Seda Balaban
Yapım Koordinatörü: Zeynep Balkan
Reji Asistanları: Hakan Yeni, Seval İşgören
Oyun Asistanları: Dilay Ekmekçioğlu, İdil Özaydın, Musa Can Pekcan, Doğa Halis
Teknik Asistanlar: Ömer Güneş, Yasin Gültepe

“39 Basamak” yeniden tiyatroseverlerle buluşuyor Grafikhaber.net

Bir cevap yazın