2016 2’nci TEOG’da hatalı soru yok

2016 2’nci TEOG’da hatalı soru yok

27-28 Nisan tarihlerinde TEOG sınavı yapıldı. Sınavdan sonra özellikle İnkılap Tarihi dersinde sorulan sorulardan birisinin yanlış olduğu ve iptal edilecek diye basında çıkan haberlere son noktayı MEB açıklama yaparak koymuş oldu.

Bu sene TEOG sınavına 1.2 milyon 8.sınıf öğrencisi katıldı. Sınav 2 gün yapıldı. 2. Gün yapılan İnkılap Tarihi dersinden 4 tane soruda hata olduğuna dair sınav sonrası öğrencilerden ve velilerden eleştiri gelmişti.

Her dersin sorusuna itiraz var

Milli Eğitim Bakanlığı  ilgili sorularda hata olup olmadığına dair çalışma başlatmıştı. Sınav sonrası basında ve sosyal medyada sınav soruları ile ilgili eleştirel yayınlar yapılmıştır. Her derse yönelik eleştirilerin yapıldığı TEOG sınavı sorularında Türkçe dersi sorularında  “Özveri”, Din Kültürü ve ahlak bilgisi sorularında  “YardımseverlikHoşgörü” ile Fen ve Teknoloji sorularında “Gürültü” ile ilgili soruların müfredat dışı ve hatalı olduğu iddiaları gündeme getirilmişti.

Sınavda yukarıdaki derslerin yanı sıra  en  eleştiri alan soru  T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük sorusu idi. Soruda geçen  “Selanik” konulu soru yoğun eleştiri almıştı.

En çok itiraz İnkılap Tarihi soruna

MEB, İnkılap Tarihi ve diğer derslerdeki itiraz edilen bütün soruları yeniden değerlendirmeye tabi tuttu. Yapılan değerlendirme sonucunda Bilim Kurulu yaptığı çalışma ile sorularda hata olmadığına karar verdi.

İtiraz edilen “Selanik” sorusuyla ilgili hazırlanan rapora göre  ilgili sorunun, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinin “Bir Kahraman Doğuyor” başlıklı 1. Ünitesinde geçtiğinin belirlendiği rapora aktarıldı. “Selanik” konulu sorunun  “Atatürk’ün çocukluk dönemini ve bu dönemde içinde bulunduğu toplumun sosyal ve kültürel yapısını analiz eder” kazanımında anlatıldığının belirlendiği rapora yazıldı.

Mahkeme 35 gün içinde karar verecek

8. Sınıf öğrencilerinin cevaplayabileceği düzeyde olup, anlatım yönünden doğrudur” denildi. MEB Ölçme ve Değerlendirme Hizmetleri Genel Müdürü Bayram Çetin, “Mahkeme, kararını 35 gün içinde verecek. Bu sürecin ardından sınav sonuçlarını açıklayacağız” dedi.

Bir cevap yazın