182 paralı mı 182 den randevu alınca ne kadar ücret ödüyoruz

182 paralı mı 182 den randevu alınca ne kadar ücret ödüyoruz

182 paralı mı 182 den randevu alınca ne kadar ücret ödüyoruz

182 den alınan hastane randevularında gizli ücret alınıyor mu?

Yukarıdaki soru hastanelerden randevu alan herkesin aklına gelen bir sorudur. Uzmanların bu konu hakkındaki açıklamaları sorunun cevabını vermektedir.

Yukarıdaki sorunun cevabı : Evet

182 Hastane Randevu Merkezi hattını arayan vatandaşlar, her arama için 4 lira telefon ücreti ödüyor. Bununla birlikte, birinci basamak sağlık hizmetlerinden faydalandığında 3 lira, kamu hastanelerinde 5 lira ve özel hastanelere gittiğinde 12 lira muayene parası alınıyor. Yapılan bu kesintiler ve ücretler hasta eczaneye ilacını almaya gittiğinde karşısına çıkıyor, karşısına çıkan bu ücreti ödemediği takdirde ise ilacını alamıyor.

182 ‘den randevu aldım ama muayeneye gitmedim ücret ödecek miyim?

Hastanelerden randevu almak için Sağlık Bakanlığı’nın 182 numaralı hattını arayıp randevu alan vatandaşlar randevu saatinde hastaneye muayene olmaya gitmese bile muayeneye ücret ödüyor. Hasta, çeşitli sebeplerle randevusuna gidemediğinde de aynı ücreti ödemek zorunda.

Bursa Eczacılar Odası Başkanı Kubilay Aydın, hastaların rezervasyon yaptırıp muayeneye gidemediği takdirde de parayı ödediğini söyledi. Bu paranın alınıp alınmayacağının sorgulanması gerektiğini ifade eden Aydın, uygulamanın doğru olduğunu savundu. Türkiye’de 75 milyon insan, 115 milyon acil servis müracaatı yapıyor.

Aydın, “Dünyada bunun ortalaması onda birdir. Yani bizim 75 milyona göre 7,5 milyon acilimizin olması lazım.” dedi. Ücretin eczacılar tarafından devlet adına tahsil edilmesi nedeniyle eczacıların zor anlar yaşadığını dile getiren Aydın, “Burada işin bizim açımızdan sıkıntılı tarafı büyük. Hastadan bu parayı almak zorunda kalan biz oluyoruz. Bunu da hastaya açıklamak zorunda kalıyoruz ve zorlanıyoruz.” diyerek açıklama yapmanın kendilerine düştüğünün altını çizdi.

Vatandaş her hastalandığında ister devlet, ister özel hangi hastaneye giderse gitsin ek para ödemek zorunda. Aksiyon Dergisi’nde yayınlanan habere göre, vatandaşlar devletin sunduğu sağlık hizmetlerinden faydalanmak için hatırı sayılır prim ödemesi yapıyor.

2014 Yılında 133 milyar oldu

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerine göre 2014 yılında devletin topladığı prim tutarı 133 milyar lirayı buldu. Bu primin yaklaşık 48 milyarını sağlık için kesilen miktar oluşturdu. Türk Sağlık-Sen’in yaptığı hesaplamaya göre 2014 yılının ilk 10 ayında bu çerçevede ödenen katkı payı 3,1 milyar TL. Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Başkanı Gönül Erden, “Sağlık ücretsizdir deniyor ama 14 farklı kalemden katkı payı kesiliyor.” diyor.

Telefon faturalarına yansıyor

Hastaneye gitmek isteyen ve 182 ‘yi  arayarak MHRS’yi kullanarak randevu alan hastalar telefon faturalarında ki artışı görünce şok oluyorlar. Bu duruma bir çare bulunmasını isteyen 182 mağdurları yetkililerin çözüm bulmalarını bekliyor.

182 arayarak MHRS’den nasıl randevu alınır

ALO 182 arandığında çağrıyı karşılayan operatöre hastanın kimlik numarası verilir. Randevu talep edilen hastane, poliklinik ve varsa hekim tercihleri operatöre bildirilir. Operatör uygun tarih ve saat dilimlerini vatandaşa bildirir. Vatandaş seçimini yaparak randevusunu alır.

ALO 182 Randevu Hattı acil aramalar kapsamında olmadığından ücretlidir.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerine göre 2014 yılında devletin topladığı prim tutarı 133 milyar lirayı buldu

182 paralı mı 182 den randevu alınca ne kadar ücret ödüyoruz yazısı ilk önce haberopsiyon.com üzerinde ortaya çıktı.

Bir cevap yazın