1 Mayıs ilk ne zaman kutlandı? 1 Mayıs nedir? bu sene nerede kullanacak

1 Mayıs işçi bayramı dünyada 120 yılı aşkındır kutlanmaktadır. Türkiye’de ise biraz daha sonra başlanmıştır. Ülkemizde ise 100 yıldır kutlanıyor.

Bu sene hükümet ve sendikalar anlaşmış şekilde 1 mayıs’a giriliyor. Bu sene 1 mayıs kutlamaları “Bakırköy Halk Pazarı’nda” gerçekleştirilecek.

1 Mayıs kutlamaları için gözler İstanbul’a çevrildi. Her yıl olduğu gibi geniş güvenlik önlemlerinin alındığı İstanbul’da Taksim Meydanı kutlamalara yasaklandı. Pazar günkü kutlamalar için Taksim’e çıkan bütün yollar kapatılması kararı alınırken, Bakırköy’de kutlama hazırlıkları da tamamlandı. İstanbul’dan sonra kutlamalar için gözlerin çevrildiği başkent Ankara’da da kutlama alanı olarak Kolej Meydanı belirlendi. Ankara Valiliği herhangi bir olumsuzluğun yaşanmaması için gerekli önlemlerin alındığını duyurdu.

1 Mayıs ilk ne zaman kutlandı?  1 Mayıs nedir? bu sene nerede kullanacak ?

İşçi Bayramı’na uzanan sürecin ilk adımının 1856 yılında Avustralya’nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri çalışma saatlerinin azaltılması için başlattığı protestolara kadar dayanıyor. Ancak bu protestolar tarihte, ABD’nin Chicago kentinde işçilerin 1 Mayıs 1886’dan itibaren iş gününün 8 saat olması için başlattığı mücadelenin, 1889’da Milletlerarası İşçi Kardeşliği Teşkilatı’nın Paris Kongresi’nde “işçilerin ortak bayramı” olarak kabul edilmesine kadar uzanıyor.

ABD’nin Chicago kentinde işçilerin 1 Mayıs 1886’dan itibaren iş gününün 8 saat olması için başlattığı mücadelenin temsili…

Bir cevap yazın